عکس

   

داعش و اسرائیل

بي بي سي منتقد اسراييل شده است!

ثبت شده در: 08:50 گرينويچ - چهارشنبه 31 تير 1394     به ما بپیوندید
بي بي سي منتقد اسراييل شده است!

بي بي سي فارسي سخنان نتانياهو را پوشش وسيع داده اما اين روزها حرف هايي زده  كه تاكنون جرات بيان آن را نداشت. نقد اسراييل يك شگرد جديد رسانه اي شده است

 جمع بندي مذاكرات هسته اي حساسيت هاي خبري فراواني ايجاد كرده است. بي بي سي فارسي هم  بهد نبال آن است كه اهداف خود را در گزارش ها و خبرها  عملي نمايد.  در اين ميان  نتانياهو. نخست وزير رژيم صهيونيستي،  توافق هسته اي را  يك اشتباه تاريخي خوانده و به شدت  براي  تجميع بين مخالفان در كنگره تلاش مي كند.  بي بي فارسي كه ظاهرا خود را موافق  اين توافق مي داند  و در انتخاب كلمات و لحن  اخبار  به طور محسوسي  جانب موافقان توافق را گرفته رويكرد جالبي را در پيش دارد و به نقد اسراييل و سياست هاي دولت نتانياهو پرداخته. مجريان و خبرنگاران  سوال هايي مطرح كردند كه پيش از اين اجازه پخش در اين شبكه نداشته است. به نظر مي رسد اين بنگاه سخن پراكني شگردهاي جديدي مد نظر دارد كه در روزهاي آينده بايد ادامه آن را دنبال كنيم.به عنوان مثال  در برنامه 60 دقيقه  اين هفته با وسواس زيادي برنامه خود را پخش كرد. و نكات قابل تاملي را بيان كرد. 


-         دخالت صهيونيست ها در ترور   دانشمندان هسته اي ايران

-       طفره رفتن نماينده اسراييل در سازمان ملل  به سوال خبرنگار بي بي سي از  فعاليت هاي هسته اي اسراييل

-       تندروي هاي  نتانياهو و  ضربه خوردن روابط امريكا و اسراييل

-       جنگ شكسته خورده تبليغاتي نتانياهو عليه  ايران

اين سياست رسانه اي  متفاوت بي بي سي در دو روز گذشته در حالي است كه حمايت هاي  بي بي سي از اسراييل شهرت جهاني دارد چنانكه راهپيمايي روز قدس امسال در لندن از مقابل  ساختمان بي بي سي شروع شده تا كنايه به اين رسانه اي دولت بريتانيا باشد.

از سال گذشته و در جنگ 51 روز اين خبررساني مغرضانه به نفع صهيونيست ها كاملا آشكار شد.پس از این ماجراها، زمانی که «کمپین حمایت از استقلال فلسطین» از سانسورهای بی بی سی انتقاد کرد، بخش خاورمیانه‌ای شبکه خبری انگلستان پاسخ داد که «ما موظف نیستیم هر کشتاری را گزارش کنیم.»

بي بي سي فارسي اما علقه بيشتري با نتانياهو دارد. در طول  دو سال و نيم گذشته بعد از توافق ژنو . نخست وزير  رژيم صهيونيستي  دو بار  مهمان بي بي سي فارسي بوده. يكبار  به استوديو آنها آمد و صحبت هايش درباره آزادي در ايران. موسيقي و شلوار جين، سروصداي زيادي به پا كرد . اين  صحبت ها بهانه طنز بسياري در شبكه هاي  اجتماعي  شد.  بار دوم هم نتانياهو بعد از سخنراني در كنگره امريكا به صورت ويدئويي به خبر  بي بي فارسي آمد و ايران را تهديدي براي جامعه جهاني خواند.

با وجود اين شرايط  پوشش رسانه اي متفاوت بي بي سي را اين روزها بايد با دقت بيشتري نگريست. قاعدتا  مديران بي بي سي فارسي  سعي دارند  عملكرد منفي اسراييل در صلح جهاني را  يك سياست اشتباه از سوي كابينه نتانياهو بدانند و نه  كليت رژيم صهيونيستي.  بنابراين در  طول روزهاي آيند هم بايد شاهد  مصاحبه هاي بيشتر با  سياستمداران اسراييل و يا  كارشناسان متخصص مسائل اسراييل باشيم. افرادي كه  هم براي امنيت اسراييل نگران باشند و  هم وجه مثبتي از آنها ارائه دهند و البته  غرهاي خود را به نتانياهو  ادامه دهند.  

 

  از بي بي سي بشنويد

,
 
نام و نام خانوادگی  
پست الکترونیک  
وب سایت  
   
   
   
 
نام و نام خانوادگی  
پست الکترونیک  
وب سایت