عکس

   

داعش و اسرائیل

تبلیغات زودهنگام بی بی سی برای ریاست مجلس خبرگان

ثبت شده در: 15:00 گرينويچ - شنبه 29 اسفند 1394     به ما بپیوندید
تبلیغات زودهنگام بی بی سی برای ریاست مجلس خبرگان

شبکه ی فارسی زبان وابسته به وزارت امور خارجه ی انگلیس در یکی دیگر از گزارشاتی که در خصوص انتخابات اخیر برگزار شده در کشورمان منتشر کرده است، این بار تبلیغات زودهنگامی را برای پست ریاست پنجمین دوره ی مجلس خبرگان آغاز کرده است ...

به گزارش پرشین بی بی سی؛

 

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی که همواره در تلاش بوده است تا خود را به شکل ها و شیوه هایی مختلف در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران دخیل نموده و با القای تفکرات خود در حوزه های مختلف، در سرنوشت کشور و در بخش های مختلف اداره ی نظام سهیم شود، این بار نیز در یکی از تازه ترین گزارشاتی که با محوریت انتخابات اخیر برگزار شده در کشورمان منتشر کرده است، تلاش کرده است تا تبلیغات زودهنگامی را برای رساندن یک فرد به پست ریاست پنجمین دوره ی مجلس خبرگان آغاز نماید.

بی بی سی فارسی در گزارشی که در بیست و سوم اسفند ماه 1394 و با عنوان « هاشمی رفسنجانی و ریاست خبرگان پنجم » منتشر کرده، آورده است: « با پیروزی اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان نفر اول فهرست منتخبان خبرگان در استان تهران و حذف محمد یزدی رئیس سابق این مجلس، گمانه زنی در مورد احتمال رقابت مجدد آقای هاشمی رفسنجانی بر سر ریاست خبرگان بالا گرفته است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تاکنون اظهار نظری انجام نداده که نشان دهد آیا قصد نامزد شدن برای ریاست مجلس خبرگان را دارد یا نه. او البته پیش از انتخابات خبرگان با انتشار پیامی گفته بود که قصد دارد "شاید برای آخرین بار" خود را "در معرض آرای مردم" بگذارد. اما اظهار نظر او، در ارتباط با شرکت در انتخابات سراسری، با ذکر قید "شاید"، و پیش از برگزاری انتخاباتی بوده که کمتر کسی ابعاد پیروزی لیست مورد حمایت آقای هاشمی رفسنجانی در آن را پیش بینی می کرده است.

در نتیجه این انتخابات، بعد از چند سال جلوگیری موثر منصوبان آیت الله خامنه ای از نتیجه گیری "شخص اکبر هاشمی رفسنجانی" از صندوق‌های رای –از رد صلاحیت او در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گرفته تا جلوگیری از ریاستش بر مجلس خبرگان چهارم– اکنون او موفق شده با به دست آوردن بیشترین تعداد آرایی که تاکنون کسی در انتخابات مجلس خبرگان به دست آورده، یک پیروزی شخصی بزرگ را به دست بیاورد.

ولی از سوی دیگر، حتی با وجود پیروزی شخصی اخیر، ردصلاحیت گسترده روحانیون همسو با آقای رفسنجانی در استان های مختلف، باعث شده تا تعداد این روحانیون در مجلس خبرگان پنجم در حدی نباشد که خاطر او را از نتیجه رقابت بر سر ریاست خبرگان راحت کند. به ویژه اینکه بعید است آیت الله خامنه ای -که پیش از انتخابات لیست مورد حمایت اکبر هاشمی رفسنجانی را مورد حمایت بیگانه دانسته بود و اخیرا هم از نتایج انتخابات و حذف کسانی چون محمد یزدی و محمدتقی مصباح یزدی ابراز نارضایتی کرده- راضی به ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی بر مجلس خبرگان باشد. »

بی بی سی در ادامه نیز به گونه تلاش می کند که حتی عدم نامزد شدن هاشمی رفسنجانی برای ریاست مجلس خبرگان را هم نوعی پیروزی برای او نشان دهد و به همین دلیل می نویسد: « رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، یک سال پیش در مصاحبه ای گفته بود که در لحظه حساس تعیین رهبر آینده، "حتما لازم نیست رئیس خبرگان باشد". در صورتی که او در فضای بعد از انتخابات خبرگان پنجم، دیگر به چنین دیدگاهی معتقد نباشد یا به هر علت دیگری حضور شخص خود در سمت ریاست را حیاتی بداند، البته ممکن است علی رغم تمام احتمالات موجود، یک بار دیگر ریسک رقابت برای ریاست خبرگان را به جان بخرد.

اما اگر چنین نباشد، تصمیم محتمل او، کاندیدا نشدن برای ریاست و در عوض، تلاش برای ریاست یک روحانی مرضی‌الطرفین - همانند آنچه در هنگام ریاست محمدرضا مهدوی کنی انجام شد- خواهد بود.

در آن صورت اکبر هاشمی رفسنجانی، کماکان خواهد توانست به رقبایش گوشزد کند که "آخرین دست" بازی انتخاباتی خود و آنها را، با یک پیروزی بزرگ به پایان برده است. »

جالب است که همانطور که می دانید در آخرین باری که  اکبر هاشمی رفسنجانی برای تصدی سمت ریاست مجلس خبرگان تلاش کرده است با " نه " معنادار نمایندگان ملت ایران در این مجلس مواجه بوده است؛ جایی که در آخرین رأی گیری صورت گرفته برای انتخاب رئیس مجلس خبرگان آیت الله یزدی با أخذ 47 رأی از 73 رأی ممکن به عنوان رئیس دوره ای این مجلس انتخاب شده و اکبر هاشمی رفسنجانی با تنها 24 رأی در جایگاه دوم قرار گرفته است.

بعلاوه، پنجمین دوره ی مجلس خبرگان رهبری ایران از تاریخ هفتم خرداد ماه سال 1395 فعالیت خود را آغاز می کند و بنابر این هنوز خیلی زود است که بخواهیم در خصوص ریاست فردی بر این مجلس اظهار نظر کنیم؛ نمایندگان ملت ایران به خوبی نشان داده اند که همواره به بهترین شکل ممکن از حقوق و خواست آنان دفاع می کنند، با این وجود بایستی بدون هیچ گونه قضاوتی منتظر باشیم تا با آغاز به کار این مجلس با ترکیب جدیدی که به خود گرفته است، ببینیم آن ها چه تصمیمی خواهند گرفت؛ نه این که با بزرگ کردن کاذب یک فرد همانند گذشته، اگر باز هم در این صحنه ناکام باشد، به افسردگی بیش از حدش ختم شود.کلمات کلیدی
بی بی سی , بی بی سی فارسی , پرشین بی بی سی , خبرگان , هاشمی رفسنجانی , انتخابات,
 
نام و نام خانوادگی  
پست الکترونیک  
وب سایت  
   
   
   
 
نام و نام خانوادگی  
پست الکترونیک  
وب سایت