عکس

   

داعش و اسرائیل

نگاه آینده ی آمریکا به توافق هسته ای!

ثبت شده در: 17:00 گرينويچ - ﺳﻪشنبه 3 فروردین 1395     به ما بپیوندید
نگاه آینده ی آمریکا به توافق هسته ای!

شبکه ی فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در گزارشی که سوم فروردین ماه بر روی پایگاه اینترنتی خود منتشر کرده است، با پرداختن به نظرات نامزدهای انتخابات دور آینده ی ریاست جمهوری ایالات متحده ی آمریکا، از آینده ی مبهم توافق هسته ای در دولت آینده ی این کشور خبر داده است ...

به گزارش پرشین بی بی سی؛

 

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در یکی از گزارشاتی که سوم فروردین ماه سال 1395 بر روی پایگاه اینترنتی خود منتشر کرده است، با پرداختن به نظارت نامزدهای مطرح انتخابات دور جدید ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا در خصوص توافق هسته ای امضا شده میان جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5، به نوعی از نگاه مبهم و منفی دولت آینده ی احتمالی آمریکا به این توافق جهانی خبر داده است.

بی بی سی فارسی در این گزارش، با تأکید بر این تیتر که یکی از اهداف اصلی " ترامپ "، نامزد اصلی حزب جهوری خواه آمریکا در این انتخابات، " برچیدن توافق هسته ای " خواهد بود، عنوان می کند: « دونالد ترامپ در جمع بزرگ‌ترین لابی طرفدار اسرائیل اعلام کرده که اگر رئیس جمهور شود مهم ترین اولویتش برچیدن توافق هسته ای ایران خواهد بود.

هم اکنون اجلاس سالانه مهم ترین گروه لابی طرفدار اسرائیل در آمریکا ایپک در مرکز شهر واشنگتن در جریان است.

سیاستمداران آمریکایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در نشست ایپک شرکت می کنند.

روز دوشنبه عده ای از کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا هم در نشست ایپک سخنرانی کردند؛ از جمله هیلاری کلنتون، امید اول کسب نامزدی حزب دموکرات.

وزیر امور خارجه سابق آمریکا هشدار داد که آمریکا و اسرائیل در خاورمیانه با سه خطر مشترک مواجه هستند: "ادامه تعرض های ایران، موج فزاینده افراط گرایی در سراسر منطقه ای وسیع و افزایش تلاش های جهانی برای سلب مشروعیت از اسرائیل، این عوامل اتحاد آمریکا و اسرائیل را بیش از همیشه حیاتی کرده."

در پی آزمایش های موشکی اخیر ایران، هیلاری کلینتون خواهان تحریم این کشور شد. او به اعضای ایپک وعده داد که اگر به کاخ سفید راه پیدا کند خط مشی سختگیرانه ای را در برابر حکومت ایران در پیش بگیرد.

او گفت:‌ "اگر من انتخاب شوم رهبران ایران دیگر هیچ شکی نخواهند داشت، در صورتی که ما شواهدی ببینیم که در پی کسب و تولید سلاح هسته ای هستند، آمریکا برای متوقف کردن آنها اقدام خواهد کرد و اگر لازم باشد به زور متوسل خواهد شد." »

بی بی سی این گونه ادامه می دهد: « رقبای جمهوری‌خواه خانم کلینتون هم در نشست ایپک سخنرانی کردند.

جان کیسیک، فرماندار ایالت اوهایو، می گوید تعهدش به امنیت اسرائیل تزلزل ناپذیر است.

این کاندیدای ریاست جمهوری هم درباره ایران صحبت کرد: "می خواهم شما بدانید که در واکنش به آزمایش های موشکی اخیر ایران خواهان تعلیق حضور آمریکا در توافق هسته ای ایران شده ام."

اسرائیل و لابی این کشور سخت علیه توافق هسته ای ایران لابی کردند اما ناکام ماندند. آن توافق در حزب جمهوری‌خواه هنوز مخالفان زیادی دارد.

دونالد ترامپ، از نامزدهای مطرح حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری است که نطقش در ایپک را با انتقاد شدید از برجام آغاز کرد.

ترامپ گفت مهم ترین اولویتش در کاخ سفید برچیدن توافق هسته ای ایران خواهد بود... توافقی که به گفته وی برای آمریکا و اسرائیل بوده است. »

 

بعضی از گروه های یهودی اما از سخنرانی دونالد ترامپ در ایپک که پیشتر علیه پناهجویان و مسلمانان حرف های جنجالی زده انتقاد کرده اند.

 

از جمله گروه یهودی ای دی ال که اعلام کرده ۵۶ هزار دلاری که ترامپ در گذشته به این گروه کمک مالی کرده بود را صرف برنامه های مبارزه با تعصبات قومی و دینی خواهد کرد.

اما جالب است که این اعتراف بی بی سی به تأکید رؤسای جمهور احتمالی ایالات متحده که در آینده ای نزدیک وارد کاخ سفید خواهند شد، در عهد شکنی و زیر پا گذاشتن برجام هسته ای، در شرایطی صورت گرفته است که رهبری ایران در سخنرانی ویزه نوروزی شان در اول فروردین ماه 1395 در جمع زائران و مجاوران حرم امام رضا (ع) در شهر مشهذ، به صراحت در خصوص عهد شکنی آمریکایی ها هشدار داده بوده اند و تأکید کرده اند: « در همین توافقی هم که ما با آمریکایی‌ها در قضیه‌ی پنج بعلاوه‌ی یک و مسئله‌ی هسته‌ای کردیم، آمریکایی‌ها به آنچه وعده داده بودند عمل نکردند و کاری را که باید میکردند انجام ندادند. بله، به تعبیر وزیر خارجه‌ی محترم ما، روی کاغذ کارهایی را انجام دادند امّا از راه‌های انحرافی متعدّد، جلوی تحقّق مقاصد جمهوری اسلامی را گرفتند. شما نگاه کنید امروز در سرتاسر کشورهای غربی و کسانی که تحت تأثیر آنها هستند، همچنان معاملات بانکی ما دچار مشکل است، بازگرداندن ثروتهای ما در بانک‌های آنها دچار مشکل است، معاملات گوناگون تجاری‌ای که احتیاج به دخالت بانک‌ها دارد دچار مشکل است؛ وقتی دنبال میکنیم، تحقیق میکنیم و میگوییم چرا این‌جور است، معلوم میشود از آمریکایی‌ها میترسند. آمریکایی‌ها گفته‌اند که ما تحریمها را برمیداریم و روی کاغذ هم برداشتند امّا از طرق دیگر جوری عمل میکنند که اثر رفع تحریمها مطلقاً به‌وجود نیاید و تحقّق پیدا نکند. بنابراین، کسانی که امید میبندند به اینکه بنشینیم با آمریکا در فلان مسئله مذاکره کنیم و به یک نقطه‌ی توافقی برسیم -یعنی ما یک تعهّدی بکنیم، طرف مقابل هم یک تعهّدی بکند- از این غفلت میکنند که ما ناگزیر باید به همه‌ی تعهّدهای خود عمل کنیم [امّا] طرف مقابل با طُرق مختلف، با شیوه‌های مختلف، با خدعه، با تقلّب سر باز میزند و به تعهّدهایی که کرده است عمل نمیکند. این چیزی است که ما امروز در مقابل چشم خودمان داریم می‌بینیم؛ یعنی خسارت محض. »

از طرفی دیگر در شرایطی شاهد این عهدشکنی ها از سوی امریکا و طرف غربی این توافق هستیم که به اذعان خودشان، جمهوری اسلامی ایران نه تنها به تعهدات خود در قبال این مورد عمل نموده، بلکه حتی فراتر از تعهداتش را نیز عملی کرده است؛ در این خصوص نیز یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از نشست سران و نمایندگان 1+5 در بیانیه ای تأکید کرده است که " ایران تعهدات خود را فراتر از توافقنامه رسمی با آژانس اجرا کرده است. در حال حاضر ایران زیر نظر قوی ترین نظام بازرسی هسته ای در جهان است. این کشور نه تنها موافقتنامه پادمان با آژانس بلکه پروتکل الحاقی را به صورت شفاف و حتی فراتر از تعهدات خود تحت توافقنامه رسمی خود با آژانس اجرا کرده است. "کلمات کلیدی
بی بی سی , بی بی سی فارسی , پرشین بی بی سی , انتخابات , آمریکا , ترامپ , ایران , توافق , هسته ای , برجام,
 
نام و نام خانوادگی  
پست الکترونیک  
وب سایت  
   
   
   
 
نام و نام خانوادگی  
پست الکترونیک  
وب سایت