عکس

   

داعش و اسرائیل

واکنش بی بی سی به تمدید مأموریت احمد شهید

ثبت شده در: 21:00 گرينويچ - پنجشنبه 5 فروردین 1395     به ما بپیوندید
واکنش بی بی سی به تمدید مأموریت احمد شهید

در پی تمدید مأموریت " احمد شهید "، گزارشگر پر حاشیه و دروغ ساز حقوق بشر سازمان ملل در خصوص وضعیت داخلی جمهوری اسلامی ایران، شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در پنجم فروردین ماه سال جاری (1395) با انتشار گزارشی ویژه به بازتاب ناشی از رضایت این موضوع پرداخته است ...

به گزارش پرشین بی بی سی؛

 

" احمد شهید "، گزارشگر پر حاشیه و دروغ پرداز حقوق بشری سازمان ملل متحد که سال هاست به بررسی وضعیت داخلی جمهوری اسلامی ایران در این حوزه مأمور شده است و گزارشات سراسر یک طرفه، دروغ و بی اساس وی، همواره یکی از اصلی ترین بهانه های رسانه های ضد ایرانی وابسته به دولت های غربی برای پیگیری اهداف شان بوده اند.

با توجه به این موضوع، تمدید مجدد مأموریت " احمد شهید " در خصوص کشورمان، با واکنش های همراه با رضایت این گونه رسانه ها از جمله شبکه ی فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس، همراه بوده است.

بی بی سی فارسی در گزارشی که در این خصوص و با عنوان " ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران تمدید شد "، در پنجم فروردین ماه سال جاری (1395) بر روی پایگاه اینترنتی خود منتشر کرده است، می آورد: « شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه این شورا برای نظارت بر وضعیت حقوق در ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

به گزارش این شورا، تمدید ماموریت احمد شهید با ٢٠ رای مثبت در برابر ١٥ رای منفی و ١١ رای ممتنع به تصویب رسید. سال گذشته ماموریت گزارشگر ویژه با ٢٠ رای موافق، ١١ رای مخالف و ١٦ رای ممتنع به مدت یک سال تمدید شده بود.

ایران از معدود کشورهای جهان است که شورای حقوق بشر سازمان ملل برای نظارت بر وضعیت حقوق بشر در آنها، گزارشگر ویژه تعیین کرده است.

شورای حقوق بشر در سال ٢٠٠٦ تاسیس شد و ٤٧ کشور عضو آن برای دوره‌های سه ساله توسط مجمع عمومی انتخاب می‌شوند. هر کشور حداکثر می‌تواند برای دو دوره متوالی به عضویت این نهاد درآید.

احمد شهید چهارمین گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در امور جمهوری اسلامی ایران است و پیش از او آندریاس آگوییلار، رینالدو گالیندوپل و موریس کاپیتورن از سوی نهادهای حقوق بشری سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران تعیین شده بودند. »

بی بی سی در ادامه نیز تأکید می کند: « در گذشته، گاه جمهوری اسلامی با گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل همکاری‌های محدودی داشت و به عنوان مثال، در مواردی اجازه سفر به ایران و ملاقات با مقامات ایرانی را به آنان می‌داد ولی از زمان تعیین آقای احمد شهید از همکاری با او خودداری ورزیده و اجازه سفر به ایران را به او نداده است.

احمد شهید در گزارش‌های خود مواردی مانند کثرت اعدام‌ها، کاربرد مجازات‌های خشونت آمیز، محدودیت آزادی بیان و اجتماعات، فقدان آزادی‌های سیاسی و اجتماعی، نقض حقوق اقلیت‌ها، رعایت نشدن برخی کنوانسیون‌ها و تعهدات بین‌المللی ناظر به حقوق بشر را به عنوان جوانبی از شرایط زندگی در ایران ذکر کرده که مستلزم رسیدگی و اقدام برای بهبود است.

وی در آخرین گزارش خود تاکید کرد که وضعیت حقوق بشر از زمان انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران بهتر نشده و در برخی جنبه‌ها، وخیم تر شده است.

مقامات ایران، اتهام نقض حقوق بشر را نادرست و تعیین گزارشگر ویژه را اقدامی سیاسی و خصمانه از سوی دشمنان جمهوری توصیف کرده‌اند. به گفته آنان، لازم است موضوع حقوق بشر با توجه به خصوصیات ویژه فرهنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی مورد توجه قرار گیرد و معتقدند که بر این اساس، اکثر انتقاداتی که از وضعیت حقوق بشر در ایران می‌شود، ناموجه است. »

اما همانطور که در گزارشاتی پیش تر نیز در خصوص ادعاهای ضد ایرانی " احمد شهید " به بررسی ان پرداخته ایم، شواهد و اسناد موجود به خوبی نشان می دهد که وی در رابطه به گزارشات حقوق بشری خود در خصوص ایران اسلامی، همواره یک جانبه، بدون استفاده از منابع موثق و ... به طرح ادعاهایی کذب دست زده است که همواره نیز همین گزارشات بی اساس وی بهانه ای برای ادامه ی دشمنی غرب به ملت ایران قرار داشته و دارد.

در حالی ما شاهد تمدید مأموریت وی بوده ایم که علیرغم این فعالیت های کاملا سیاسی و غیر حرفه ای وی در سال های اخیر، هم اکنون بسیاری از نقاط جهان، حتی بسیاری از نقاط غرب از جمله آمریکا و انگلیس با معضلی به نام حقوق بشر دست به گریبان هستند و سازمان ملل متحد به دون اندک توجهی به شرایط این کشورها باز هم به حقوق ملت ایران تمرکز کرده است.

حسین جابری، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز در مورد قطعنامه اخیر شورای حقوق بشرسازمان ملل در خصوص تمدید ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران تأکید کرده است که: « ایران تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران را واجد هیچ ضرورت و وجاهت حقوقی ندانسته و تصویب آن را با اهداف سیاسی و تنها بر مبنای خصومت با ایران می داند.دولت جمهوری اسلامی ایران بر اساس آموزه های دینی و قانون اساسی و منشور در حال تدوین شهروندی، ارتقاء وضعیت حقوق بشر را از جمله تعهدات خود می داند و بر همین اساس تاکنون همکاری روشن و مستمری با ساز و کارهای حقوق بشری سازمان ملل از جمله ساز و کار یو پی آر (گزارش جهانی ادواری) داشته و با نهادهای معاهده ای سازمان ملل همکاری کرده است ...  با این حال جمهوری اسلامی ایران با برخوردهای گزینشی و استفاده ابزاری از موضوع حقوق بشر برای تحقق اهداف سیاسی خاص و تسویه حساب با کشورهای مستقل مخالف بوده و مخالفت خود را آشکارا اعلام کرده است. »کلمات کلیدی
بی بی سی , بی بی سی فارسی , پرشین بی بی سی , احمد شهید , ایران , آمریکا , سازمان ملل , حقوق بشر , گزارشگر,
 
نام و نام خانوادگی  
پست الکترونیک  
وب سایت  
   
   
   
 
نام و نام خانوادگی  
پست الکترونیک  
وب سایت