عکس

   

داعش و اسرائیل

زنده کردن مرده ای که خاکسترش هم بر باد رفته

ثبت شده در: 00:00 گرينويچ - پنجشنبه 14 خرداد 1394     به ما بپیوندید
زنده کردن مرده ای که خاکسترش هم بر باد رفته

شبکه بی بی سی فارسی در گفتگو با یکی از ساواک قدیمی، به موضوع تدوین ایدئولوژی اصلاحاتی شاه در دوران حکومتش پرداخت و حکومت پهلوی را دلسوز مردم در عرصه های اقتصادی و اجتماعی دانست.

شبکه بی بی سی فارسی در گفتگو با یکی از ساواک قدیمی، به موضوع تدوین ایدئولوژی اصلاحاتی شاه در دوران حکومتش پرداخت و حکومت پهلوی را دلسوز مردم در عرصه های اقتصادی و اجتماعی دانست.

به گزارش پرشین بی بی سی، شبکه بی بی سی فارسی به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی(ره) به موضوع واکاوی ابعاد مختلف حکومت پهلوی پرداخت و در آن با توهین به امام راحل، استقرار حکومت اسلامی را در ایران، یک افتضاح درونی که باعث متلاشی کردن عزت و افتخار و پرستیژ ایران در عرصه های مختلف جهانی دانست.

بی بی سی در یکی از میان برنامه های خود در گفتگو با یکی از کارشناسان خود که از سینه چاکان حکومت پهلوی است و هم اکنون به کشور انگلیس گریخته است، به واکاوی ایدئولوژی حکومت پهلوی پرداخت.
کارشناس این برنامه در رابطه با تاریخچه ایدئولوژی این حکومت در ایران پرداخت و گفت:" در اواخر دهه 30 و در سال های پس از آن یعنی دهه های 40 و 50 که شاه بتدریج به نقطه اوج قدرت سیاسی خویش نزدیک می شد، لزوم اقتدار بخشی به تصمیمات سیاسی و حل و فصل نهایی مناقشات جامعه، وی را بر آن داشت تا در اقدامی سازمان یافته، به تدوین ایدئولوژی کلان نظام سیاسی پهلوی دست بزند و با ایفای نقش ارشادی قوی، آن را فصل الختام مباحثات نخبگی و راه بردی گروه های ترقی خواه و جریان های سیاسی جامعه قرار دهد.

وی اضافه می کند:نگرش ایدئولوژی اعلی حضرت(شاه) همانند هر نظام ایدئولوژیک دیگری، معطوف به چند ویژگی بود یعنی هم نگاه به گذشته و حال داشت و هم تبیین وضع موجود و ارایه تفسیر و ترسیمی از جامعه آرمانی آینده که طی سه مرحله در سه مقطع و در سه مجلد به رشته تحریر در آمد و به کتاب مقدس شاهنشاهی مدرن ایران بدل گردید.

این کارشناس حسرت خورده شبکه بی بی سی در ادامه در این خصوص اظهار می کند:در این روند ایدئولوژی نگاری، نقطه عزیمت نخست کتاب " ماموریت برای وطنم " بود که در سال 1339 به چاپ رسید که در این کتاب شاه احوال دوران کودکی و تاریخ آبا و اجدادی و ملی ایرانیان را به تصویر می کشد و ضمن نیم نگاهی به سرگذشت خود و وطن دلسوز کشور عزیزش ایران است، جناب اعلی حضرت از ناکامی ها و عقب افتادگی های اقتصادی، اجتماعی کشورش در آن دوره خشنود نبود و مترصد اجرای اصلاحات عمیق تری شد.

وی شاه خائن را با آن همه فساد و عیاشی هایی که خود و خانواده اش داشت را فردی دلسوز برای کشورش می دانست و ادعا کرد که شاه در اواخر به دنبال اصلاحات عمیقی در حوزه مسائل اقتصادی و اجتماعی داشته است.

جالب است پس از 36 سال از انقلاب اسلامی که خیانت های شاه و دار و دسته ی عجیب و غریبی که داشت برای همگان روو شده است، اینگونه بی بی سی در حال زنده کردن مرده ای است که حتی ذره ذره خاکستر او نیز در اذهان هیچ کس نمانده است.

اما در پاسخ به اظهارات این کارشناس حسرت خورده بی بی سی بایستی اظهار داشت که:یکی از مشکلات اساسی رژیم پهلوی به صورت دولتی دست نشانده مساله مشروعیت بود.یکی از مهمترین اهداف دولت پهلوی، تثبیت وضعیت نامشروع خود بود و بر این اساس رژیم پهلوی با هدف مشروعیت سازی، تلاش می کرد نوعی ایدئولوژی ناسیونالیستی فرهنگی محافظه کار و باستان گرا را که در دوره هایی با ناسیونالیسم توسعه طلب و لیبرال گرایش یافت، بسط و گسترش دهد.پروژه ای که در نهایت در مصاف با ایدئولوژی اسلامی به شکست خورد.

برخلاف اظهارات غیر واقع بینانه کارشناس بی بی سی که معتقد است تصمیم به اصلاحات عمیق اقتصادی و اجتماعی از جانب شاه به عنوان یک ایدئولوژی مطرح می شد، بایستی این نکته را گفت که تدوین این ایدئولوژی از سوی محمدرضا شاه پهلوی تنها و تنها جهت کسب مشروعیت در بین جامعه ای بود که اسیر ناکارآمدی شاه در امور حکومت شده بودند و نه به دلیل نیت های ساختگی که کارشناس بی بی سی از آن یاد می کند.کلمات کلیدی
حکومت پهلوی، وضعیت اقتصادی، وضعیت اجتماعی، شاه، بی بی سی,
 
نام و نام خانوادگی  
پست الکترونیک  
وب سایت  
   
   
   
 
نام و نام خانوادگی  
پست الکترونیک  
وب سایت