عکس

   

کدام نامزد و معاونینش شانس بیشتری دارند؟

ثبت شده در: 10:14 گرينويچ - دوشنبه 15 مهر 1392     به ما بپیوندید
کدام نامزد و معاونینش شانس بیشتری دارند؟

لیست این کاندیداها نشان می دهد که برخلاف شعارهای ایتلافی قبل از شروع ثبت نام، دولتمردان افغانستان یکبار دیگر ثابت کردند که نمی توانند با یکدیگر متحد شوند و اتحاد و ایتلاف در افغانستان تنها یک شغل برای رسیدن به مقاصد و اهداف خاص است

پس از 20 روز مهلت کاندیداها برای ثبت نام که از 25 سنبله آغاز شده بود، روز یکشنبه با پایان این مهلت 27 نامزد مدارک خود را تکمیل و به کمیسیون مستقل انتخابات تحویل دادند.

لیست این کاندیداها نشان می دهد که برخلاف شعارهای ایتلافی قبل از شروع ثبت نام، دولتمردان افغانستان یکبار دیگر ثابت کردند که نمی توانند با یکدیگر متحد شوند و اتحاد و ایتلاف در افغانستان تنها یک شغل برای رسیدن به مقاصد و اهداف خاص است.

فهرست نهایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در ذیل شرح آن می آید، پس از بررسی شکایت های احتمالی و تایید نهایی در بیست و پنجم ماه عقرب از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام می گردد.
 

عبدالرب رسول سیاف: وی که فرزند فقير محمد می باشد در سال 1323 هجری خورشیدی در ولسوالي پغمان از توابع ولايت کابل چشم به جهان گشود. این رهبر جهادی که رياست "اتحاد اسلامي مجاهدين افغانستان"  در دهه شصت بر عهده داشت، از حوت 1366 تا حمل 1367 معاونت رياست دولت موقت را عهده دار بود.

استاد سیاف پس از فتح کابل در دوره زمامداري مجددي به پغمان رفت و مقر فرماندهي خود را نيز در آنجا تشکيل داد، با به قدرت رسيدن شهید رباني به ایتلاف او پيوست و با دولت وي همکاري را آغاز کرد. با تصرف کابل به دست طالبان و سقوط دولت رباني، جناب سياف به شمال کشور رفت و به مخالفت با طالبان ادامه داد. اکنون نیز نماینده مردم در مجلس نمایندگان می باشد.

محترم سیاف برای پیروزی در انتخابات سال آینده، از اسماعیل خان والی سابق هرات به عنوان معاون اول و عبدالوهاب عرفان به عنوان معاون دوم خود بهره برده است.

عبدالله عبدالله: سرپرست بهداشت جبهه پنجشیر، مشاور و همکار احمد شاه مسعود تا آزادی کابل، رییس دفتر و سخنگوی وزارت دفاع ملی در سال 1996 و معاون وزارت خارجه در سال ۱۹۹۷ بوده است. بعد از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ در اداره موقت و بعدا در دوره انتقالی مسوولیت وزارت خارجه را بعهده داشت.

در سال 2009 به عنوان جدی ترین رقیب کرزی و به نمایندگی از جبهه ملی افغانستان در انتخابات، رتبه دوم را کسب کرد که حاضر به رقابت در دور دوم نشد تا این بار هم بخت خود را برای ریاست جمهوری با دو معاونش به نامهای انجینر محمد خان از حزب اسلامی معاون اول و حاجی محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی معاون دوم آزمایش نماید.

عبدالرحیم وردک: متولد سال 1323 و تحصیل کرده کشورهای مصر و آمریکا می باشد. استادی دانشگاه حربی، معاونت پروتوکول وزارت دفاع، معاونت نظامی اتحاد سه گانه، عضو اتحاد مجاهدین افغانستان، قوماندان جبهات جهادی از عملکردهای وی قبل ازپیروزی مجاهدین در سال 1371 می باشد.

سپس به حیث عضو کمیته امنیت و دفاع شهرکابل، فرمانده قوای مسلح کشور، معاون وزیر دفاع، رییس پروگرام جمع آوری سلاح، رییس ریفورم، بازسازی و تشکیل ارتش ملی ایفای وظیفه نمود و از سال 1383 تا سال گذشته به حیث وزیر دفاع اجرای وظیفه می نمود.

اکنون نیز با عبدالاحد افضلی نماینده سابق مردم بدخشان در پارلمان به عنوان معاون اول و سید حسین انوری نمایندهسابق مردم کابل در مجلس به عنوان معاون دوم، خود را برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری آماده می سازد.

اشرف غنی احمدزی:  متولد 1949 میلادی و تحصیل کرده آمریکا می باشد. او در پست های مختلف با بانک جهانی و سازمان ملل کار کرده و در دوره حکومت انتقالی و دولت اسلامی افغانستان به رياست حامد کرزی به عنوان مشاور ارشد و وزير مالیه فعالیت نموده است.

وی که اعتماد به نفس بالایی دارد، چند روز پیش از سمت پیشین خود یعنی ریاست پروسه انتقال امنیت استعفا داد و امیدوار است با انتخاب دو شخصیت معروف کشور یعنی جنرال عبدالرشيد دوستم رهبر جنبش ملى اسلامى به عنوان معاون اول و سرور دانش مشاور پيشين رياست جمهورى و وزير سابق تحصيلات عالى به عنوان معاون دوم، بتواند به پیروزی در انتخابات دست یابد.

زلمی رسول: فرزند داکتر عبدالقيوم رسول می باشد که در سال 1323  هجری خورشیدی در کابل متولد گرديد و مدرک داکتری خود را از دانشگاه طب پاریس فرانسه دریافت نمود.

وی در انستيوت تحقيقات امراض قلبي پاريس، مسول نشريه حقيقت افغان در پاريس، داکتری در شفاخانه قواي مسلح عربستان سعودي، ریاست دفتر اعليحضرت محمد ظاهر در روم، وزارت هوانوردي ملکي و توريزم در اداره موقت و مشاور امنيت ملي افغانستان فعالیت داشته است.

داکتر رسول که تا چند روز پیش به عنوان وزیر خارجه افغانستان در نیویورک به سر می برد، پس از استعفای خود از دو شخصیت مطرح در سطح کشور به عنوان معاونینش بهره می برد. احمدضیا مسعود به عنوان معاون اول و حبیبه سرابی به حیث معاون دوم.

قیوم کرزی: وی که در بین برادرشان پس از حامد و مرحوم احمد ولی، از شهرت خاصی برخوردار است جزء موفق ترین تجار افغانستان به شمار می آید به همین دلیل در انتخاب معاونین خود از وحیدالله شهرانی وزیر صنایع و معادن به عنوان معاون اول  و ابراهیم قاسمی عضو سابق مجلس سنا به عنوان معاون دوم استفاده کرده است.

گل آقا شیرزی: والی ثروتمند ننگرهار می باشد که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا جز حامیان مالی اوباما بود واکنون نیز قرار است با مبلغ چهار و نیم میلیون دالر به رقابت در این عرصه بپردازد. سيدحسين عالمى بلخى عضو سابق مجلس سنا معاون اول و محمدهاشم زارع مشاور سابق رياست جمهورى، معاون دوم وی هستند.

انورالحق احدی : فرزند قاضی عبدالحق در سال ۱۳۳۰هجری خورشیدی در ولسوالی سروبی ولايت کابل چشم به جهان گشوده است. مدرک داکتری خود درعلوم سیاسی را از دانشگاه لبنان دریافت کرده و چندین سال منحیث استاد در دانشگاه های آمریکایی به تدریس مشغول بوده است.

دو سال سمت ریاست عمومی افغانستان بانک را بر عهده داشت و سپس در سال 2004 به حيث وزير ماليه در کابينه جديد حامد کرزی مقرر گرديد.

وی که رییس حزب افغان ملت می باشد، حشمت الله مجددی را به عنوان معاون اول و اسماعیل قاسمیار را به حیث معاون دوم خود انتخاب کرده است.

عزیز الله لودین: رییس عمومی اداره عالی نظارت مبارزه علیه فساد اداری می باشد که مدرک وی دکتری است. لودین به جهت شغل خود مناسبت خوبی با بسیاری از مقامات فعلی دولت ندارد.

به همین جهت عباس کریمی را به عنوان معاون اول و جنرال حمید الله رحیمی را به حیث معاون دوم خود انتخاب کرده است.

سید اسحاق گیلانی : از چهره های مطرح سیاسی مجلس نمایندگان می باشد که ذکریا نورزی معاون اول و شیما عصمتی معاون دوم ایشان معرفی شده اند.

بسم الله شیر: رییس حزب وفاق ملی و اولین نامزدی است که در این دوره ثبت نام خود را تکمیل و محمد حسن توحیدی را معاون اول و اسکندر خان حسین را معاون دوم خود معرفی نمود.

قطب الدین هلال: معاون پیشین گلبدین حکمتیار از حزب اسلامی می باشد که هنوز از اهداف و منافع حکمتیار در کابل دفاع می کند و از او با احترام نام می برد. معاونان وی عنایت الله عنایت و محمد علی سخی زاده معرفی شده اند.

حشمت غنی احمدزی: برادر اشرف غنی احمدزی معروف می باشد که با انتخاب عبدالله برومند به عنوان معاون اول و محمد عابد به حیق معاون دوم خود، هرطور که شده ریاست جمهوری را به خاندان احمدزی انتقال دهد.

دل آقا کوهدامنی: از جمله کاندیدهای غیر مشهور این دور ریاست جمهوری است که زلمی همراز معاون اول و تورپیکی عزیزی معاون دوم ایشان می باشند.

فضل کریم نجیمی: از کاندیداهایی است که در آخرین روزهای ثبت نام، مدارک خود را تکمیل نمود تا صابر تمکین را به عنوان معاون اول و سوسن حاجتی به حیث معاون دوم خود معرفی نماید.

سرور احمدزی: یک تن از کاندیدان ریاست جمهوری دور قبل در سال 2009 می باشد که مدعی بود در دوازده تاکید کرد که خواستار برگزاری دوباره انتخابات در دوازده ولایت کشور یعنی قندهار، هلمند، لوگر، ننگرهار، پکتیا، لغمان، پکتیکا، زابل، ارزگان، کنر، نورستان و خوست تقلب صورت پذیرفته است.

ایشان در این دوره جناب داکتر احمد رحمن را معاون اول و انجنیر کبیر قریشی به عنوان معاون دوم خود برگزیده است.

حمیدالله قادری: ایشان وزیر پیشین ترانسپورت کشور می باشد که در معرض اتهامات مبنی بر اختلاس و فساد مالی در دوران وزارت نیز قرار دارد. هرچند تاکنون هیچ مطلبی در این باره از ایشان به اثبات نرسیده است.

جناب قادری معاون اول خود را عارف برکی و معاون دوم خود را حمیرا حقمل معرفی کرده است.

محمد نادر نعیم: جناب سردار نعیم، نواده برادر محمد داوود خان نخستین رییس جمهور افغانستان و جز خاندان شاهی سابق می باشد که از سال گذشته تمایل خود را برای شرکت در عرصه انتخابات اعلام کرده بود.

تاج محمد اکبر معاون اول و عزیز الله پویا معاون دوم ایشان می باشند.

داوود سلطان زوی: از نمایندگان فعال یا پرجنجال مجلس نمایندگان می باشد که با همراهی  احمد سعیدی معاون اول و کاظمیه سادات محقق معاون دوم خود ثبت نامش را تکمیل نمود.

خدیجه غزنوی: خانم غزنوی که تنها کاندید زن انتخابات ریاست جمهوری این دوره می باشد با اتکا به دو معاون خود یعنی  جنرال محمد قاسم فایضی معاون اول و جنرال خیر محمد بارز به عنوان معاون دوم در این رقابت شرکت خواهد کرد.

نامزد ریاست جمهوری ﻧﺎﺩﺭﺷﺎﻩ ﺍﺣﻤﺪﺯﯼ ، ﻓﯿﺾ ﻣﺤﻤﺪ ﺩﻗﯿﻖ معاون اول و ﻗﺪﻡ ﻋﻠﯽ ﺧﺎﺩﻡ معاون دوم

نامزد ریاست جمهوری ﺩﺍﮐﺘﺮ ﻓﺎﺭﻭﻕ ﺍﻋﻈﻢ ، ﻋﺒﺪﺍﻟﻐﻨﯽ ﺍﺻﺎﻟﺘﯽ معاون اول و ﺍﺣﻤﺪ ﺷﺎﻩ ﭘﺎییزی معاون دوم

نامزد ریاست جمهوری ﺳﻠﻤﺎﻥ ﻋﻠﯽ ﺩﻭﺳﺖ ﺯﺍﺩﻩ ، ﯾﻮﺳﻒ ﺍﻣﯿﻦ ﺯﺍﺯﯼ معاون اول و ﺩاﮐﺘﺮ ﻋﺰﯾﺰﻩ ﺭﻫﺒﺎﻥ ﻭﺭﺩﮎ معاون دوم

نامزد ریاست جمهوری ﻫﺪﺍﯾﺖ ﺍﻣﯿﻦ ﺍﺭﺳﻼ ، ﺟﻨﺮﺍﻝ ﺧﺪﺍﯾﺪﺍﺩ معاون اول و ﺻﻔﯿﻪ ﺻﺪﯾﻘﯽ معاون دوم

نامزد ریاست جمهوری ﻋﺒﺪﺍﻟﻬﺎﺩﯼ ﺩﺑﯿﺮ ، ﺳﯿﺪ ﺍﻣﺮﺍﻟﻠﻪ ﭘﺎﺩﺷﺎﻩ معاون اول و ﻧﺜﺎﺭﺍﺣﻤﺪ ﺧﯿﺮ ﺍﻧﺪﯾﺶ معاون دوم

نامزد ریاست جمهوری ﺩﺍﻭﺭ ﺍﺣﻤﺪ ﻧﺎﺩم ، هوسی اندر معاون اول و محمد حسن صافی معاون دوم

نامزد ریاست جمهوری ﻧﻮﺭ ﺍﻟﺮﺣﻤﺎﻥ ﻟﯿﻮﺍﻝ ، احمدجان نظری معاون اول و انجینیر لفی الله لغمانی معاون دوم


این مختصری بود از شرح حال بیست و هفت نامزد انتخابات این دوره. حال باید ببینیم کمیسیون شکایات با پرونده های این افراد چه می کند. البته امیدواریم همانگونه که روز گذشته جناب حامد کرزی بیان کردند، مقامات دولتی از دخالت در کار انتخاباتی خودداری نمایند تا این رقابت روال طبیعی خود را طی کند.

حال به نظر شما کدامیک از این افراد شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات دارند؟


به نقل از شبکه اطلاع رسانی افغانستان
کلمات کلیدی
افغانستان,انتخابات,رئیس جمهور,وزیر,
 
نام و نام خانوادگی  
پست الکترونیک  
وب سایت  
   
   
   
افغانستان, در افغانستان,اخبارجدید،درمورد،کابینه،اشرفغنی,ادرس سید عبدالهادی دبیر افغانستان,استاد سیاف چند رای از هرات برده است,اسماعیل عنایتی,اشرف غني طالبان نمايندكي نيويورك,اشرف غني كابينه,اشرف غنی احمدزی.وب.پانه,بی بی سی گل پانه,حان محمد اسلام,خانم اشرف دارسنج,خبرهای تازه کابینه اشرف غنی,دداکتر اشرف عنی احتمالی کابینه,در باره کاندیدان ریاست جمهوری اسلامی افغانستان,در فیس بوک اسماعیل عنایتی عکس افغانستان,ر ا ی عبدالله چند است,سلمان علي دوست زاده در پارلمان,سلمان علي دوست زاده درانتخابات افغانستان,سیاف و اشرف غنی,شانس کاندید افغانستان,شاه وزیر فسبوک پانه,شبکه اطلاع رسانی افغانستان,عبدالهادی دبیرافغانستان,فيس بوك عزيزه كريمي,فیس بود سیدعبدالهادی دبیرافغانستان,فیس بوک عزیزالله والی زاده,فیس بوک عزیزالله ولی زاده,فیس بوک نثاراحمد عکس,كدام كانديدا شانس بيشتري دارد در انتخابات افغانستان,ليست کابينه اشرف غني احمدزي,لیست کابینه اشرف غنی,کابینه احتمالی اشرف غنی احمد زی,کابینه احتمالی اشرف غنی احمدزی,کابینه احتمالی داکتر اشرف غنی,کابینه اشرف غنی,کابینه اشرف غنی احمدزی,کابینه اشرف غنی شبکه اطلاع رسانی افغانستان,کابینه اشرفغنی,کابینه جدید اشرف عنی,کابینه جدید اشرف غنی ,کابینه جدید اشرف غنی احمدزی,کابینه جدیداشرف غنی,کابینه داکتر اشرف غنی,کابینه غنی,کاندیدافغانستان,کاندیدافغانستان اشرف غنی احمدزی,
 
نام و نام خانوادگی  
پست الکترونیک  
وب سایت  
   
   
   
 
1392/07/16 - 11:51 قبل از ظهر

زلمی رسول شاید برنده باشد.پاسخ