عکس

   

فرهنگی با عزم ملی و مدیریت جهادی

ثبت شده در: 11:28 گرينويچ - چهارشنبه 6 فروردین 1393     به ما بپیوندید
 فرهنگی با عزم ملی و مدیریت جهادی

نامگذاری سال 93 با عنوان اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نیازمند یک جهاد اکبر در بین مردم و مسئولان در مقوله فرهنگ جامعه و شهروندان است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی براساس سنت نامگذاری سال های گذشته در پیام نوروزی خویش خطاب به ملت ایران، سال 1393 را ˈسال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادیˈ عنوان کردند.

ایشان در بخشی از بیانات نوروزی امسال فرمودند: در نگاه به سال 93 آنچه مهم تر از همه است، دو مسئله است؛ یک مسئله همین مسئله ی اقتصاد و دیگری مسئله ی فرهنگ است؛ در هر دو عرصه و در هر دو زمینه توقّعی که وجود دارد، تلاش مشترکی است میان مسئولان کشور و آحاد مردم.

حضرت آیت الله خامنه ای با بیان اینکه آنچه برای بنای زندگی و سازندگی آینده مورد انتظار است، بدون مشارکت مردم تحقّق پذیر نیست؛ افزودند: ˈبنابراین علاوه بر مدیریّتی که مسئولین باید انجام بدهند، حضور مردم در هر دو عرصه لازم و ضروری است؛ هم عرصه ی اقتصاد، هم عرصه ی فرهنگ.ˈ

ایشان با تاکید بر اینکه بدون حضور مردم کار پیش نخواهد رفت و مقصود تحقّق پیدا نخواهد کرد، اظهار داشتند: «مردم در گروه های گوناگون مردمی با اراده و عزم راسخ ملّی می توانند نقش آفرینی کنند؛ مسئولین هم برای اینکه بتوانند کار را به درستی پیش ببرند، احتیاج به پشتیبانی مردم دارند. آنها هم بایستی با توکّل به خدای متعال و با استمداد از توفیقات و تأییدات الهی و کمک مردمی، مجاهدانه وارد میدان عمل بشوند؛ هم در زمینه ی اقتصاد و هم در زمینه ی فرهنگ.»

پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب که در آن به مساله فرهنگ به طور ویژه پرداخته و نام سال جاری نیز مزین به فرهنگ کردند، موید اهمیت این مقوله در سال جدید و شاید اهمال کاری های سال های گذشته برخی متولیان در این زمینه بوده است.

هر چند مخاطب عمومی این پیام نوروزی رهبری به وسعت تمامی مردم ایران بوده است اما مخاطبان خاصی نیز همچون تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که در امر فرهنگ کشورهمچون مسئولان ، مدیران دولتی و هنرمندان دخیل هستند را نیز شامل می شود تا آنان بیش از گذشته با پیشه کردن سعه صدر، دید گسترده و گشاده تری به مقوله فرهنگ داشته باشند.

گروه فرهنگی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به سبب اهمیت این موضوع و تبیین اهداف رهبری با تنی چند از مسوولان و صاحبنظران به گفت و گو نشسته که ماحصل آن به شرح ذیل است:**نامگذاری رهبر معظم انقلاب اتمام حجتی بر تمامی مسوولان کشور در هر سه قوه بود

حجت الاسلام احمد سالک رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در همین زمینه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خدا را از بابت نعمت وجودی مقام معظم رهبری که هر ساله سیاست هایی را برای ارتقای کشور در ابعاد مختلف ابلاغ می کنند شاکرم.

وی با بیان اینکه مطالب مختلفی دست به دست همه داده که یک دغدغه و نگرانی از مسائل فرهنگی برای مقام معظم رهبری و مسئولین ایجاد کرده است، گفت: بخشی از این ها در غالب تهاجم و شبیخون فرهنگی و توجه نکردن طی یک دهه گذشته به فرمایشات رهبری است به گونه ای که در این سال ها کمترین توجهات به فرمایشات رهبر انقلاب شد.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز معتقد است که عوامل متعددی مانع رشد فرهنگ اسلام ناب محمدی در دستگاه های اجرایی، قضاییه و مقننه بوده که سبب نامگذاری شعار امسال شده است.

وی تصریح کرد: مجموعه این تهاجمات به مساله فرهنگ دینی سبب گرایش برخی افراد جامعه به سبک زندگی غربی در ابعاد مختلف شده است؛ لذا نامگذاری رهبر معظم انقلاب اتمام حجتی بر تمامی مسئولان در هر سه قوه و آحاد مردم بود.**بودجه ای متناسب برای ارتقای فرهنگ جامعه

سالک خاطرنشان کرد: همانگونه که رهبری نیز فرمودند فرهنگ مهمتر از اقتصاد است چرا که بهینه کردن پوشش اقتصاد مقاومتی نیازمند توجه بیشتر به مقوله فرهنگ همچون مصرف، مقابله با اسراف، باور مردم نسبت به تولیدات داخلی، مقابله به غرب زدگی، توجه کردن بیشتر به زوایای دینی و غیره است.

وی اظهار کرد: بنابراین مسئولان در سال جدید باید بیش از گذشته نوع نگاه خود را به مسائل فرهنگ دینی با رویکرد اسلام ناب تغییر دهند و این بدان معناست که دولت بودجه ای متناسب برای ارتقای فرهنگ جامعه در ابعاد متفاوت قرار دهد.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد باید دراین راستا برای برطرف کردن موانعی که سبب دور شدن مردم از جامعه فرهنگ دینی می شود اقداماتی انجام دهند.

وی با بیان اینکه هم اکنون بنیان خانواده ها از جانب رسانه های بیگانه مورد هدف قرار گرفته و لذت جویی جایگزین زندگی شرافتمندانه شده است، افزود: توجه به فرهنگ خانواده و رعایت حقوق دینی در بین افراد خانواده سبب انسجام بیشتر آن می شود.

سالک خاطرنشان کرد: دولت باید با مدیریت جهادی بسترهایی را در جامعه فراهم کند تا عزم ملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و مساله فرهنگی در کشور ایجاد شود.

فرهنگ مقوله ای است که در جامعه ما در برخی از مقاطع زمانی با کج اندیشی های زیادی مواجه بوده است ، برخی مسئولان ، به ویژه مدیران میانی، تصوری بسیار سطحی و اداری از آن داشته اند و همین امر سبب صدمات جبران ناپذیری طی سالیان گذشته شده است.

متاسفانه طی سالیان گذشته در سرزمینی که جایگاه اقوام مختلف ایرانی و زیر بیرق اسلام ناب محمدی بوده به سبب کج اندیشی برخی مدیران میانی شاهد لطمات فراوانی به آداب و رسومی بوده ایم که ریشه برخی از آنها به چندین هزار سال قبل بر می گردد اما ناآشنایی مسئولان و نادیده گرفتن اصل مشاوره با اهالی فرهنگ سبب شده تا از چنین ظرفیت غنی و ثروت گران قیمتی بی بهره بمانیم.**63 دستگاه در کشور بودجه فرهنگی دریافت می کنند

مصطفی کواکبیان نماینده سابق مردم سمنان در مجلس هشتم شورای اسلامی نیز در همین زمینه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اگر تمایل به مدیریت جهادی و عزم ملی در ابعاد مختلف اقتصاد مقاومتی داریم باید عدالت محوری را گسترش دهیم به گونه ای که با فساد مالی مقابله کنیم.

وی گفت: اما در مقوله فرهنگ این یک امر مسلم است که توسعه فرهنگی در کشور سبب دستیابی توسعه آسان تر در سایر ابعاد همچون سیاسی، اقتصادی و غیره است.

دبیر کل حزب مردم سالاری افزود: مقوله فرهنگ همیشه امر مهمی بوده و این گونه نیست که فقط مختص به سال 93 شود اما قطعا نامگذاری امسال یک توجهات خاصی را می طلبد.

وی ادامه داد: برخی متصورند که خواسته های رهبری در مورد مسائل فرهنگی فقط مختص به روزنامه و یا چند فیلم سینمایی است در حالی که بنظرم این خواسته فقط در مورد مسائل یکی دو سال اخیر نیست بلکه در مقوله فرهنگ به صورت کلی مشکلات جدی داریم و باید تلاشمان را در این زمینه افزایش دهیم.**وضعیت زیر ساخت های فرهنگی کشور

کواکبیان خاطرنشان کرد: دغدغه فرهنگی ما باید آن هنگام برور پیدا کند که اعلام می شود مخاطبان شبکه های ماهواره های افزایش پیدا کرده است و این هم مربوط به یک وزارتخانه خاصی نیست بلکه مساله مربوط به مجموعه زیرساخت های فرهنگی کشور است.

نماینده سابق مردم سمنان در مجلس هشتم اظهار کرد: بر اساس محاسباتی که داشتم حدود 63 دستگاه در کشور بودجه فرهنگی دریافت می کنند.

وی گفت: سازمان صدا و سیما بزرگترین دستگاه فرهنگی کشور است و معتقدم 60 درصد افکار عمومی و مسائل فرهنگی در جامعه ایرانی را صدا و سیما جهت دهی می کند.

کواکبیان افزود: باید پذیرفت که مبحث فرهنگی با مسائل سیاسی نیز مرتبط است؛ نمی توان ادعای آزادی اطلاع رسانی داشت اما مسائل سیاسی را نادیده گرفت؛ بالاخره احزاب، تشکل ها، مراکز مردم نهاد و غیره اگر قرار است که فعالیت آزادانه ای داشته باشند به طور حتم با آزادی بیان و مطبوعات مرتبط می شوند و درنهایت به مسائل فرهنگی وصل می شوند.**توسعه فرهنگی نقطه مقابل نادیده گرفتن حقوق شهروندی

وی تاکید کرد: معتقدم ما اگر درصدد توسعه مسائل فرهنگی هستیم باید ابعاد مختلف آن را همچون اقتصادی و سیاسی در نظر بگیریم؛ توسعه فرهنگی با نادیده گرفتن حقوق شهروندی، آزادی احزاب و مطبوعات، انتخابات و غیره امکان پذیر نیست.

این نماینده سابق مردم سمنان در مجلس هشتم یادآور شد: اگر درصدد تصحیح دغدغه های فرهنگی هستیم بخشی از آن اصلاح دغدغه های سیاسی در جامعه است.**نابسامانی فرهنگی با افزایش دستگاه های کنترلی

وی در ادامه اظهار داشت: تجربه نشان داده که به هر میزان دستگاه های کنترل کننده مسائل فرهنگی افزایش یابد و بر محدودیت ها بیافزایم به طور حتم نابسامانی های فرهنگی بیشتر خواهد شد.

کواکبیان گفت: باید ضوابط و معیارهای کلی و نظارت اصلی را دولتمردان و مسئولان داشته باشند اما باید پذیرفت که اگر در پی عزم ملی و مدیریت جهادی در امر فرهنگ هستیم؛ باید مردم را در صحنه مشارکت دهیم و این همان نکته ای است که رهبری فرمودند.

دبیر کل حزب مردم سالاری افزود: مردم باید در عرصه فرهنگ خلاقیت ، نوآوری و ابتکارات خود را به منصه ظهور برسانند البته نظارت کلی و ضوابط و خطوط قرمز ها باید رعایت شود.

وی در پایان یادآور شد: دولتمردان باید با فراهم ساختن فضا و ایجاد عرصه، زمینه را به گونه ای آماده کنند که مسائل و مشکلات فرهنگی به شکل مناسب و مطلوبی برطرف شود.** مسئولان الگوی شهروندان در جوامع هستند

عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز در همین زمینه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مبنای عملی هر جامعه بر تفکر و فرهنگ عمومی آن است.

مهدی چمران گفت: فرهنگ عمومی یک جامعه اگر بر اصراف، زیاده مصرف کردن و یا فقدان تعاون و همکاری باشد؛ به طور حتم در نهایت به سرمنزل مقصود نخواهد رسید اما اگر فرهنگ جامعه براساس کار ، تعاون و تلاش باشد به طور حتم پیشرفت خواهد کرد.

رییس شورای عالی استان های ایران افزود: اگر می خواهیم به صورت ریشه ای و مبنایی جامعه خودمان را به جلو ببریم و حرکت تکاملی داشته باشیم باید مبنای آن فرهنگی باشد همانگونه که انقلابمان نیز یک انقلاب فرهنگی بود و بر همان اساس نیز توانستیم ایثار، گذشت و فداکاری را در دوران دفاع مقدس داشته باشیم.

وی ادامه داد: هم اکنون جمهوری اسلامی ایران در یک مبارزه بسیار پیچیده و سختی قرار دارد هر چند که شرایط و امکانات موفقیت در این پیکار را داریم اما بایستی آنرا تقویت کنیم و این امر هم مستلزم برنامه ریزی است که مقام معظم رهبری بسیار هوشمندانه تبیین فرمودند.

چمران با بیان اینکه مسئولان الگوی شهروندان در جوامع هستند، خاطرنشان کرد: اگر مسئولان نظام ، اسراف و ریخت و پاش داشته باشند به طور حتم این امر در تمام جامعه نیز رسوخ می کند و نمی توان در آن حالت اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کرد.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: زندگی مسئولان نماد فرهنگ جامعه به شمار می رود و این امر در دوران دفاع مقدس به خوبی مشهود بود به گونه ای که فرماندهان جنگ الگویی برای دیگران بشمار می رفت و همین امر نیز سبب پیروزی ما شد.


به نقل از ایرنا
کلمات کلیدی
فرهنگ,آیت الله خامنه ای,,
 
نام و نام خانوادگی  
پست الکترونیک  
وب سایت  
   
   
   
اقتصادوفرهنگ باعزم ملي ومديريت جهادي, نامگذاری سال به چه معناست , اقتصادوفرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی, اقتصادوفرهنگ باعزم ملی ومدیریت جهادی دربرنامه ریزی, به نام اقتصادوفرهنگ باعزم ملی ومدیریت جهادی توسط رهبر, درمورد مدیریت جهادی, سال اقتصادوفرهنگ, سخنان رهبردرباره ی فرهنگ سازی,اقتصاد زیر گروه فرهنگ,اقتصاد مقاومتی فرهنگ عزم ملی ومدیریت جهادی,اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی,اقتصاد وفرهنگ با عزم ملى ومديريت جهادى بى بى سى فارسى,اقتصاد وفرهنگ باعزم ملی ومدیریت جهادی در برنامه ریزی,اقتصاد وفرهنگ باعزم ملیومدیریت جهادی دربرنامه ریزی,اقتصادشعار سال,اقتصادوفرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی,اقتصادوفرهنگ با عزم ملی ومدیرت جهادی,اقتصادوفرهنگ با عزم ملی ومدیریت اقتصادی,اقتصادوفرهنگ با عزم ملی ومدیریت جهادی,اقتصادوفرهنگ با عزم ملی ومدیریت جهادی ونقش آن در موفقیت وپیشرفت,اقتصادوفرهنگ باعزم مديريت جهادي,اقتصادوفرهنگ باعزم ملى و مديريت جهادى,اقتصادوفرهنگ باعزم ملي ومديريت اقتصادي,اقتصادوفرهنگ باعزم ملي ومديريت جهادي,اقتصادوفرهنگ باعزم ملی,اقتصادوفرهنگ باعزم ملی و مدیریت جهادی,اقتصادوفرهنگ باعزم ملی ومدریت جهادی,اقتصادوفرهنگ باعزم ملی ومدیریت جهادی,اقتصادوفرهنگ باعزم ملی ومدیریت جهادی ونقش دران موفقیت وپیشرفت کشور,اقتصادوفرهنگ بامدیریت جهادی,اقتصادوفرهنگ عزم ملی ومدیریت جهادی,اقتصادوفرهنگ و عزم ملی ومدیریت جهادی,اقتصادوفرهنگ وخانواده,اقتصادوفرهنگ وعزم ملي ومديريت جهادي,اقتصادوفرهنگ وعزم ملی ومدیریت جهادی,اقتصادوفرهنگ ومدیریت جهادی,اقتصادوفرهنگ ونظارت,اهميت اقتصادوفرهنگ باعزم ملي ومديريت جهادي,اهمیت سال اقتصادوفرهنگ,اهمیت فرهنگ و موانع توجه به مدیریت فرهنگی، ,اهمیت وجاگاه فرهنگ در نامگذاری سال جدید,باتوجه به نامگذاری سال فرهنگ,بيانات رهبري در مورد مديران,بيانات رهبري در مورد مديريت جهادي,بيانات رهبري درباره مديريت جهادي,بیام رهبردرنامگذاری اقتصادوفرهنگ باعزم ملی ومدیریت جهادی چه بود,بیانات رهبر درخصوص سال اقتصادوفرهنگ واقتصاد مقاومتی,بیانات رهبری از مدیریت,بیانات رهبری در مورد فرهنگ و اقتصاد,بیانات رهبری در مورد مدیریت,بیانات رهبری در مورد مدیریت جهادی,بیانات رهبری درباره ماهواره و تهاجم فرهنگی,تصاویری درمورد فرهنگ دینی وفرهنگ غربی,در مورد اقتصادوفرهنگ،عزم ملی ،مدیریت جهادی,در مورد عزم,درباره سال اقتصادوفرهنگ با عزم وملی ومدیریت جهادی,درباره مدیریت جهادی,دربارهسالاقتصادوفرهنگباعزمملیومدریتجهادی,درمورد مدیریت جهادی,راه کار تبیین فرمایشات مقام معظم رهبری در سال اقتصادوفرهنگ,راههایی تبیین صحبتهای رهبری در سال اقتصادوفرهنگ,زیر ساخت فرهنگ باید اماده شود برای توسعه ایران اسلامی ,زیرساخت های فرهنگی کشور,سال اقتصاد و فرهنگ مشکلات فرهنگی,سال اقتصاد وفرهنگ با عزم ملي ومديريت جهادي,سال اقتصادفرهنگ باعزم ملی,سال اقتصادوفرهنگ,سال اقتصادوفرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی ,سال اقتصادوفرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی به چه معناست,سال اقتصادوفرهنگ باعزم ملي ومديريت جهادي,سال اقتصادوفرهنگ باعزم ملی ومدیریت جهادی,سال اقتصادوفرهنگ باعزم ملی ومدیریت چهاری,سال اقتصادوفرهنگ بامدیریت وعزم ملی وجهادی,سال اقتصادوفرهنگ عزم ملی ومدیریت جهادی,سال مدیریت فرهنگی,سال هقتصادوفرهنگ باعزم ملی ومدیریت جهادی,سخن رهبر در مورد فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی,سخن رهبری در مورد اقتصاد و فرهنگ,سخن رهبری در مورد مدیریت ,سخن رهبری درباره مدیریت,سخن ناب راجع به شعار سال اقتصاد و فرهنگ ,سخنان رهبر در مورد حقوق فرهنگی و فرهنگ,سخنان رهبر درباره اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی,سخنان رهبر درباره سال اقتصاد و فرهنگ,سخنان رهبر درباره مدیران,سخنان رهبری در مورد اقتصادوفرهنگ بامدیریت ,سخنان رهبری در مورد فرهنگ اقتصاد ,سخنان رهبری در مورد مدیریت,سخنان رهبری درمورداقتصاد و فرهنگ,سخنان رهبریدر مورد حقوق,سخنان مقام معظم رهبری در خصوص اقتصادوفرهنگ,سوال در مورد فرهنگ مدیریت و مدیریت جهادی,سوالات در خصوص مدیریت جهادی ,سوالات فرهنگ اقتصاد عزم ملي,سوالاتي درباره اقتصاد,سوالاتی پیرامون فرهنگ و اقتصاد,سوالاتی در مورد اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی,سوالاتی در مورد عزم ملی ,سوالاتی در مورد فرهنگ,سیاست گذاری درباره تهاجم فرهنگی در مبحث ماهواره,شعار جدید در مورداقتصاد و فرهنگ,صحبت های رهبر درباره ی اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی,عزم ملی,علت نامگذاري اقتصادوفرهنگ عزم ملي,علت نامگذاری اقتصادوفرهنگ از دیدگاه رهبری,علت نامگذاری سال اقتصاد ملی بامدیریت جهادی ,عکس سال اقتصادوفرهنگ,فرهنگ ایرن اسلامی زیر شاخه ها,فرهنگ دینی با رویکرد اسلام ناب محمدی ,فرهنگ ناب محمدی,گزیده بیانات رهبری در مورد مقوله فرهنگ,گزیده سخنان رهبری درخصوص سال اقتصادوفرهنگ,ماهواره وفرهنگ,مبحث ماهواره,مديريت جهادى,مديريت جهادي,مدیریت جهادی در بیانات رهبری,مدیریت جهادی در فرمایشات رهبر,مدیریت فرهنگی با توجه به سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی,مطالب درمورد اقتصادوفرهنگ به نقل از رهبری,مطالبی درمورد اقتصادوفرهنگ به نقل از رهبری,معنا اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی,مقاله درموردفرهنگ ومديريت جهادي,مقام معظم رهبری مدیریت فرهنگی شبیخون فرهنگی,مقام معظم رهبری و توسعه فرهنگ,ناب به چه معناست,نام گذاری سال اقتصادوفرهنگ باعزم ملی با مدیریت جهادی,نامگذاری امسال به اقتصادوفرهنگ ,نامگذاری سل به نام اقتصادوفرهنگ,والاتی در مورد فرهنگ,
 
نام و نام خانوادگی  
پست الکترونیک  
وب سایت