عکس

حزب الله   

عربستان

وقتی صدام انیمیشن می‌شود!

ثبت شده در: 09:56 گرينويچ - دوشنبه 16 ارديبهشت 1392     به ما بپیوندید
 وقتی صدام انیمیشن می‌شود!

یک روز بهاری به ذوق دیدن «عمه قزی»، «عمو نوروز» و دوچرخه‌های «زرد و مشکی» راهی پشت صحنه‌ی چند سریال انیمیشن می‌شویم، اما ذوق کودکانه‌مان با دیدن انبوهی از کامپیوترها که در فضایی اداری و سخت‌افزاری برای خلق این شخصیت‌ها کنار هم چیده شده‌اند، رنگ دیگری می‌گیرد.

موسسه فرهنگی هنری روزگار طرفه مکانی است برای جان بخشیدن به کاراکترهای کارتونی و رنگ و لعاب دادن به فضاهایی که به وسیله نرم‌افزار‌های کامپیوتری ساخته می‌شوند.

این موسسه بیشتر آثار خود را به تهیه‌کنندگی مرکز پویانمایی صبا تولید و از شبکه‌های مختلف سیما به ویژه پویا پخش می‌کند. «طعم شیرین عسل»، «زرد مشکی» و «مثل بازی1» از جمله انیمیشن‌هایی هستند که در این مکان ساخته و پخش شده‌اند و به گفته‌ی مدیر تولید این موسسه، انیمیشن‌های «دوربین مخفی»، «دکمه سعدی» و «پلیس بزرگراه» از جمله آثاری هستند که به زودی در اینجا تولید می‌شوند.


برایمان جالب است که جان بخشیدن به کاراکترها و ساخت انیمیشن‌هایی که کودکان و نوجوانان از دیدن آنها سیر نمی‌شوند را از نزدیک ببینیم. ما را به طبقه اول راهنمایی و به مدیر تولید مجموعه معرفی می‌کنند.

این موسسه دو طبقه از ساختمان خود را به چهار گروه انیمیشن‌ساز اختصاص داده، زمانی که ما به اینجا آمده‌ایم انیمیشن‌های «زرد مشکی 2»، «مثل بازی 2» و «دوستان جنگل» تولیدشان به پایان رسیده و در مرحله‌ی اصلاحات قرار دارند.

وقتی قدم به اتاق طبقه اول می‌گذاریم با تعداد زیادی کامپیوتر در مقابلمان رو به رو می‌شویم که دور تا دور اتاق چیده شده‌اند و در سمت راست اتاق دو سه نفری مشغول اصلاحات «مثل بازی 2» هستند. در سمت چپ اتاق نیز تعدادی از انیماتورها در حال ساخت ادامه‌ی ویژه برنامه نوروز هستند که 80 دقیقه‌اش برای نوروز 92 پخش شد و 70 دقیقه‌ی باقیمانده‌اش قرار است به کارگردانی کیانوش و فرنوش عابدی، آریا طاهری، علی کامجو و نیما غضنفری در اعیاد مناسبتی پخش شوند.

سپس به طبقه دوم می‌رویم؛ همان‌جا که انیمیشن «زرد مشکی 2» در حال اصلاحات نهایی است و سعید یاقانی و بابک بهنام پویا مشغول کار هستند و همانجایی که در یک نیم طبقه بالاتر، اتاقی است که «دلاوران دوران» در حال متولد شدن است.


***

در این اتاق کوچک (واحد انیمیشن 2) یک گروه چهار نفره به کارگردانی فرنوش عابدی آمده‌اند و مشغول ساخت انیمیشن «دلاوران دوران» هستند که هنوز مراحل ابتدایی تولید را طی می‌کند و تازه کارشان را شروع کرده‌اند.

«دلاوران دوران» انیمیشنی 26 قسمتی در 20 دقیقه است با تکنیک کمیک موشن و مجموعه‌ای داستانی است و هر قسمت آن به کرامات، معجزات و خاطرات شهدای دفاع مقدس می‌پردازد و 100 کاراکتر اصلی و 200 کاراکتر فرعی دارد.

وارد اتاق می‌شویم با اینکه اتاق کوچک است اما شش سیستم کامپیوتر را در آن جای داده‌اند، چهار نفر اصلی گروه آمده‌اند و فقط یک نفر دیگر( مسؤول کامپوزیت) مانده تا به گروهشان بپیوندد اما اکنون که ما اینجا هستیم هنوز نفر پنجم برای همکاری با گروه انتخاب نشده است.

فرنوش عابدی کارگردان و مهدی حسینی دستیار اول کارگردان و برنامه ریز پشت سیستم‌های خود که میزشان در کنار هم قرار گرفته نشسته اند و درباره «دلاوران دوران» گفتگو می‌کنند.


احمد اخلاقی، طراح شخصیت و سوپروایزر گروه در حال طراحی یکی از کاراکترهای «دلاوران دوران» است، کاراکتری که او طراحی می‌کند، مربوط به داستانی با عنوان «عکس» است که در لحظه ورودمان چشم ما را به خود جذب می‌کند این کاراکتر فاطمه مادر یک شهید است که قرار است یکی از 100 کاراکتر اصلی باشد، او برای طراحی کاراکترهایش از نرم افزارهای فوتوشاپ، 3D مکس و Zbrush استفاده می‌کند، درست پشت سر احمدی، سمیرا شریفی طراح بک گراند گروه نیز پشت دستگاه سینیتیک خود نشسته و با قلم مخصوصش به طراحی مشغول است و فضای یک سردخانه را طراحی می‌کند که فاطمه قرار است در آنجا فرزند شهید خود را شناسایی کند. او نیز از نرم افزارهای فوتوشاپ و 3D مکس استفاده می‌کند.

ناگهان نگاهمان به تابلوهای نصب شده بر روی دیوار می‌افتد که پوستر تعدادی از کارهای قبلی گروه است؛ آثاری از جمله «بن بست»، «روزگار سپری شده»، «آرامش ابدی»، «باغ مخفی»، «قطعه گمشده» و «حکایت شیرین».

*** خلق شخصیت صدام در یک انیمیشن ایرانی

بعد از دقایقی مهدی حسینی، دستیار کارگردان ما را به سالن کنفرانس در طبقه دوم دعوت می‌کند تا درباره «دلاوران دوران» گپی بزنیم.

او می‌گوید: ساخت انیمیشن «دلاوران دوران» در سال 90 تصویب شد اما به دلیل یکسری تغییرات در تکنیک این مجموعه، کار برای مدتی متوقف و سپس دوباره از سر گرفته شد؛ بنابراین ساخت کامل این مجموعه حدود یک سال طول می‌کشد.


می‌پرسم شما دقیقا چه کارهایی را انجام می‌دهید و او جواب می‌دهد که بهترین پوزیشن ممکن (شکل ممکن) را به کاراکترها می‌دهد.

حسینی درباره‌ی کاراکترها و لوکیشن‌های «دلاوران دوران» می‌گوید: در این مجموعه می خواهیم شخصیت های حاج ابراهیم همت، شهید غضنفری و حتی صدام را به تصویر بکشیم و تنوع لوکیشن‌هایمان هم فوق‌العاده بالاست. زندان‌های بعث، جنگ‌های هوایی، نیزارها، جزیره مجنون، دفتر صدام و ... از جمله فضاهای «دلاوران دوران» است.

***

بعد از اینکه گفتگویمان تمام می‌شود، به همراه مهدی سوری، مدیر تولید مجموعه که از ابتدا تا انتهای حضورمان در موسسه ما را راهنمایی می‌کند، به سمت اتاق تدوین و افکت‌گذاری می‌رویم، این اتاق نیز بسیار کوچک است. در کنار در ورودی میز کار مدیر تولید قرار دارد، کنارش یک کمد گذاشته شده که پشت این کمد دستگاه‌های افکت‌گذاری و میز کار پوریا خلیلی قرار گرفته، جلوتر می‌رویم او مشغول تدوین انیمیشن «مثل یک بازی 2» است و تا ما را می‌بیند از جایش بلند می‌شود که ما می‌گوییم به کارش ادامه بدهد، او می‌گوید بعد از «مثل یک بازی 2»، تدوین «زرد مشکی 2» را شروع می‌کنم که 10 الی 20 روز وقت می‌برد.

ساعت 12 ظهر است که تصمیم می‌گیریم کم کم از موسسه خارج شویم، چشممان به پوستر انیمیشن کوتاه «نوازنده» می‌افتد و مدیر تولید مجموعه می‌گوید: نوازنده یک کار کوتاه است که جوایز جهانی گرفته است. یک عکس از این پوستر می‌اندازیم و از موسسه خارج می‌شویم.


به نقل از ایسنا
کلمات کلیدی
فیلم,سینما,سریال,انیمیشین,صدام,
 
نام و نام خانوادگی  
پست الکترونیک  
وب سایت  
   
   
   
تصاویربی رنگ انیمیشنی,عکس انیمیشن,عکس انیمیشن نیمه,کاراکتر عمونوروز,چیدن عکسهای خانوادگی روی دیوار,ساخت عمو نوروز,شکل بی رنگ,عمونوروز عکس,عکس انیمیشن برای رنگ,عکس عمو نوروز برای فیسبوک,عکس عمونوروز,عکس های انیمیشنی,انواع بی فرهنگی,تعداد زیادی عکس,تهيه ساخت عمونوروز,تهیه پوستر از تعداد زیادی عکس,چیدن تعداد زیاد عکس روی دیوار,چیدن عکس روی دیوار,ساخت انیمیشن برای خارج,عكس هاي عمونوروز,عکس بی رنگ,عکس های انیمیشن نوروز,عکسهای عمو نوروز,كاركتر نويان در انيميشن,گروهای انیمیشنساز افغانی,کاراکتر عمو نوروز,انیمیشن روز بهاری,بی بی انیمیشن,پوزیشن عکس بر دیوار,چیدن عکسهای خانوادگی روی میز یا دیوار,عكس عمو نوروز,عکس از عمو نوروز,عکس انیمیشن بی فرهنگی,عکس انیمیشنی از بهار,عکس انیمیشنی نوروزی,عکس های انیمیشنی بی جان,عکس های بی رنگ انیمیشنی,عکس های عمو نوروز برای ساخت انیمیشن,
 
نام و نام خانوادگی  
پست الکترونیک  
وب سایت