عکس

   

ماجرای درددل زن شاه با آقای طالقانی

ثبت شده در: 09:32 گرينويچ - شنبه 20 مهر 1392     به ما بپیوندید
ماجرای درددل زن شاه با آقای طالقانی

سیدمحمدصادق قاضی طباطبایی فرزند آیت‌الله حاج سیدحسین قاضی طباطبایی(ره) از دوستداران حضرت امام بوده است که امام به وی عنایت داشت و همرزم آیت‌الله طالقانی بود. وی خاطرات‌ زیبایی از بزرگان دارد که این گفت‌وگو را خواندنی می‌کند.

عکس علامه طباطبایی که در گوشه ای از میز کار محمد صادق قاضی طباطبایی نقش بسته است که دست بر پیشانی گذاشته است انگار مفسر قرآن به حاصل عمر خود و به ابدیت می‌اندیشد.

عکس علامه نه تنها زینت بخش دفتر ازدواج محمد صادق قاضی طباطبایی است. بلکه همه خاطره ذهن او را پوشانده است انگار این مبارز دوران قبل از انقلاب یار و همرزم آیت‌الله طالقانی بعد از انقلاب و بعد از جمهوری اسلامی سیاست را به مردان انقلابی سپرده است و خود در گمنامی به مبارزه با خصم درون می‌پردازد و در آرزوی مرد مردستان است و گاه زبان به شکوه می‌گشاید چرا  دیگر بزرگانی مانند علامه طباطبایی و بهجت جلوه‌های نمی‌کند نکند همه گرفتار نفس شده باشیم و به قول امام انسان همیشه باید مبارزه با نفس را فراموش نکند. گفت‌وگوی ما بار عارفان بزرگ پیرامون آیت‌الله طالقانی به مباحث جالبی و گوناگونی رسیده است که در ذیل می‌آید.

**از زمان مرجعیت آیت‌الله بروجردی با امام ارتباط داشتم

*نخست چگونگی ارتباط با آیت‌الله طالقانی را توضیح دهید؟

ـ ساواک در پرونده من مدعی شده بود که آقای طباطبایی به این علت که متولد خاندان بزرگ روحانی است. بدون هیچ مانع با علمای مخالف مراجع تماس می‌گیرد و به این ترتیب موجبات تحریک آنان را علیه دولت وقت فراهم می‌کند البته  این ادعا درست نبود. که مراجع را تحریک می‌کردم. پدر بزرگوارم حضرت آیت‌الله حاج سید حسین قاضی طباطبایی(ره) از علمای بزرگی بود که در نجف اشرف، تبریز ،مشهد و قم از استوانه‌های علمی بسیاری استفاده کرده بود. از جمله آیات عظام غروی کمپانی، میرزای نائینی سید ابوالحسن اصفهانی، حاج آقا حسین قمی، کاشف اقطا و ....علمای بزرگی در علم و تزکیه و تقوی استوانه‌های عصر خود بودند.

من از ابتدای جوانی و نوجوانی و در زمان مرجعیت آیت ‌الله بروجردی با بیت امام ارتباط داشتم. خوشبختانه امام محبت ویژه‌ به من داشتند. خدمت مرحوم امام رسیدم و به ایشان عرض کردم قصد دارم برای کار در دفتر اسناد رسمی به تهران بروم و از ایشان پرسیدم در کدام مراسم مذهبی شرکت کنم. که هدایتگر دین و دنیای من باشد. ایشان فرمودند: «نزد آیت‌الله سید محمود طالقانی برو. که از علمای برجسته در دین و دانش  است و اسوه» به تهران آمدم. تا در نهایت بوسیله دوستی به نام آقای سید مصطفی صادقی اطلاع یافتم که در شب‌های جمعه، آقای طالقانی در مسجد هدایت ترجمه و تفسیر قرآن دارند. به مسجد هدایت رفتم و در همان جلسه اول گمشده‌ام را پیدا کردم.  در مسجد هدایت با بزرگانی مانند شهید رجایی،‌شهید مطهری، دکتر شریعتی و مهندس بازرگان و خیلی از آقایونی که هرکدام بعد‌ها صاحب عنوانی شدند آشنا شدم.

تا پایان عمر هر بار که آقای طالقانی در مسجد هدایت تهران تفسیر قرآن برگزار می‌کرد شرکت می‌کردم. با شرکت در جلسات مسجد هدایت در خلوت ایشان نیز حضور یافتم. ایشان مطالبی که برخی زمان ها پیش می‌آمد که  قابل نقل به همه نبود را به من می‌گفتند.

قبل از زندان که خدمت آقای طالقانی در مسجد هدایت می‌رفتم پیشینه خانوادگی‌ام را به آقا نگفتم. و در محیط زندان متوجه شدم که آقای طالقانی با خانواده من آشنایی دیرینه‌ای دارد. در سال 1343 که به همراه آقای طالقانی در زندان قصر بودم. پدرم و مرحوم علامه طباطبایی به دیدن من آمدند. در آنجا متوجه شدم که آقای طالقانی چه انس دیرینه‌ای با این عزیران دارد.

*** چه سعادتی علامه طباطبایی برای دیدار شما به زندان تشریف آوردند؟ شما با علامه طباطبایی دیدار داشتید؟

بله، البته ایشان بااتفاق مرحوم پدرم و مرحوم آیت‌الله حاج شیخ حسن مقدس تشریف آوردند.

عصرهای جمعه در خانواده ما مجلس روضه‌خوانی بود. مرحوم علامه مقید بودند که اگر در قم تشریف داشتند شرکت کنند و خیلی از علما در آن مجلس می‌آمدند. از جمله آقای آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب و برادر ایشان سید محمد خامنه‌ای نیز شرکت می‌کردند.

آیت‌الله عظما خویی، استاد آیت‌الله سیستانی و آیت‌الله وحید خراسانی در نجف می زیستند. آیت‌الله خویی به کرات می‌فرمودند: «آیت‌الله علامه طباطبایی مرجعیت را رها کرد و تفسیر را انتخاب کرد. اگر قرار بود گام در راه مرجعیت بگذارد از دیگر علمای قم اولی‌تر بود. منتها مشی او تفسیر قرآن بود». این جمله را قصد دارم بسط بدهم که مرحوم آیت‌الله طالقانی هم اگر در قم می‌ماند مرجعیت او مسلم بود.

ایشان دردی داشتند و این درد را از پدر خود و مرحوم سید حسن مدرس به ارث بردند. آیت‌الله طالقانی برای من فرمودند که من وقتی به قم رفتم دیدم آن گونه که حدیث و روایات مطرح است. قرآن مطرح نیست. رنج می‌بردم. خدا می‌داند علامه طباطبایی و آقای طالقانی چه خون دل‌ها خوردند. تا قران و کلام الهی در جامعه رونق و عظمت خود را بازیابد. درس علامه و امام خمینی(ره) در مسجد سلماسی قم از پرورنق‌ترین دروس بود.

حضرت امام بعد از وفات آیت‌الله طالقانی پیام دادند و در پیام این  جمله را هم نوشته بودند. که خدا رحمت کند پدر آقای طالقانی را که  انسانی مهذب بودند این به معنای این بود که امام با پدر آقای طالقانی مرحوم آقا سید ابوالحسن طالقانی آشنایی دیرینه داشته‌اند. این جمله نشان از این دارد که امام پدر آقای طالقانی را می‌شناختند و آقای طالقانی هم از ابتدای جوانی با امام ارتباط داشت.

آقای طالقانی از نظر علمی و حوزوی پس از تکمیل مقدمات در تهران، عازم حوزه جدید‌ التاسیس قم شد. حوزه علمیه قم در سال 1340 هجری ـ قمری تاسیشس شد. یعنی هنوز 100 سال هم از تاسیس حوزه نگذشته است. آقای حاج شیخ عبد‌الکریم حائری در  حوزه اراک بودند و افرادی مانند مرحوم آقا شیخ محمد تقی بافقی ـ  که از مبارزین زمان بود و به شدت با رضا شاه درگیر بود و رضا شاه در قم با بی‌احترامی آقای بافقی را به زمین انداخت و به آقای بافقی لگد زد  و او را به شهر ری تبعید کرد ـ بافقی از زمره افرادی بودند. که آقای حائری را به قم دعوت کردند. زیرا آقای حائری در اراک مستقر بودند.

**امام علاقه بسیاری به زیارت حضرت عبد‌العظیم داشت

امام علاقه بسیاری به زیارت حضرت عبد‌العظیم داشت و دو دلیل داشت که مدام در شعرش بیان می‌کرد. امام مکرر این بیت شعر را می‌خواند

 چه خوش بود برآید به یک کرشمه دو کار

زیارت شه عبدالعظیم و  دیدن یار

**رضا خان اجازه داد برای پدر آقای طالقانی مراسم استقبال گرفته شود

مراد دیدن یار مرحوم شیخ محمد تقی بافقی بود. مرحوم امام از آقای بافقی و از مرحوم مدرس بسیار تاثیر گرفتند زمانی که حوزه علمیه قم تاسیس شد خیلی زود در میان علاقمندان به علوم دینی جا باز کرد و افراد بسیار مشهور به قم مهاجرت کردند تا آن زمان نجف پایگاه حوزه علمیه شیعه بود و آقای  حائری با افکار جدید به قم آمد. آیت‌الله طالقانی در سال 1289 متولد شد. هنوز 12 سالش نشده بود که به واسطه اینکه داماد خانواده آنان در قم زندگی می‌کردند. برای تحصیل علوم حوزوی و به توصیه پدر به قم رفت. آقای طالقانی در بدو ورود به قم در مدرسه رضویه ساکن شد. پدر مرحوم طالقانی در حوالی میدان اعدام امام جماعت بودند و از راه ساعت‌سازی ارتزاق می‌کردند. تا از پول‌های که علما به طلاب می‌دادند تا امورات روزانه آنان بگذرد استفاده نکنند. با اینکه آنزمان رضا شاه دستور داده بود که هیچ عالمی را تشیع‌ جنازه نکنند. اما مردم تهران وقتی آن عالم بزرگوار از دنیا رفت تشیع مفصلی برای ایشان برگزار کردند جمعیتی که برای مراسم تشیبع آمده بودند از میدان محمدیه فعلی تا حضرت عبد‌العظیم می‌رسید. و از آنجا جنازه ایشان به نجف و وادی سلام منتقل و نزدیک قبر آقا سید علی آقا قاضی دفن کردند. سرهنگ مختاری رئیس شهربانی تهران زمان رضاخان به شاه گزارش می‌دهد که سیدی فوت کرده است رضا شاه می‌پرسد کی بوده است؟ سرهنگ پاسخ می‌دهد آیت‌الله طالقانی و وقتی می‌فهمد ایشان است تقریبا می‌گوید: عیبی ندارد برای این آقا تشیع جنازه گرفته شود.

چرا؟

شنیده بود که ایشان مهذب است حتی دشمنان آیت‌الله سید محمود طالقانی نیز به او احترام می‌گذاشتند.البته من در اوین با آقای طالقانی هم بند نبودم. اما شنیده بودم آقای طالقانی حتی مورد احترام منوچهری شکنجه گر معروف زندان بود و گفته بود هیچ کس حق ندارد حرف بزند جز آیت‌الله طالقانی، چپی‌ها و حتی ماموران ساواک خیلی او را دوست داشتند. حتی یک بارسیلی محکمی به گوش مامور ساواک زد. با او برخورد نکردند اگر فرد دیگری زده بود خیلی برای او گران تمام می‌شد.

زمانی که آقای طالقانی  در قم بود تحصیلات را بسیار دقیق پی‌گیری می‌کردند. و از آیت‌الله حائری یزدی موسس حوزه علمیه قم اجازه اجتهاد گرفت و به تهران آمد. و بعد از فوت پدر ایشان مردم نزد او رفتند که به جای پدر اقامه نماز کند. دعوت مردم موجب شد به تهران بیایند به این دلیل که آقای طالقانی درد دین جوانان و کشاندن آنان به دین داشتند در مسجد پدر اقناع نشد. به مسجد هدایت تهران آمد. البته این منقولات را آقای طالقانی به من گفت. از وقتی که منزل ایشان در پیچ شمیران و در کوچه تنکابن بود با او آشنا شده بودم. ایشان چند صباحی هم به نجف اشرف رفت و کتاب آیت‌الله نائینی را به فارسی برگرداندند. و بزرگان نجف را از جمله آیت‌الله شیخ محمد حسین کمپانی و به نظر سید علی قاضی هم در قید حیات بودند و از نزدیک این بزرگوران را می‌شناخت. اینکه آقای طالقانی در نوشته‌ا‌ی برای من نوشته که من با اجداد شما آشنا بودم اشاره به این مطلب دارد.

**آقای طالقانی در طول عمرش با قرآن زیست

آقای طالقانی در طول عمرش با قرآن زیست و در صحنه بود. آقای طالقانی همیشه شکوه داشت که چرا به قرآن اهمیت داده نمی‌شود و یک منبری که به منبر رفته بود و نقل کرده بود که ریسمان به حضرت امیر بستند اعتراض کرد که چرا از نهج‌البلاغه و روایات متقن و قرآن بهره نمی‌بری و از عبارتی که قطعی نیست استفاده می‌کنی مگر کسی جرات دارد به فاتح خیبر حمله کند. و ریسمان به گردن او بیاندازند.

*به همین علت آقای طالقانی را به سنی بودن متهم می‌کردند؟

این اتهام ببیشتر از ناحیه ساواک به آقای طالقانی وارد شد. در حال حاضر در عراق استعمار چه کار می‌کند. دعوای شیعه و سنی به راه انداختند خودشان که با هم جنگ ندارند. نیروی خرابکار ساخته و پرداخته امریکایی‌هاست. تا زمانی که خودمان به جان هم نیافتیم. استعمار نمی‌توانند کاری علیه ما انجام دهد.

 *البته ما از نظر عقاید مشکلاتی با سنی‌ها داریم؟

البته که مشکل داریم، اما به این دلیل همدیگر را بکشیم. طرح گفتمان برای بیان اختلاف عقلاید است. باید همدیگر را تحمل کنیم مرحوم میرزای شیرازی که زمانی مرجعیت شیعه در عراق را بر عهده داشت  ـ برای وحدت شیعه و سنی حوزه نجف را به سامرا با اینکه مرکز اهل تسنن بود و در حال حاضر نیز هست ـ برد. آن زمان بین شیعان و سنیان درگیری‌های بود سفیر انگلیس نزد مرحوم شیرزای رفت و عنوان کرد که اجازه بده که نیرو در اختیارتان قرار بگذاریم تا سنیان را قلع و قمع کنید. مرحوم میرزا در جواب سفیر انگلیس فرمودند اختلاف بین شیعه و سنی مانند اختلاف دو برادر است که گاهی با هم قهر وگاهی  آشتی می‌کنند. این اختلاف ربطی به شما ندارد. اینگونه جواب‌ها آنهم از مرجع الگو است. نفس انسانی را به اجازه چه کسی می‌کشید؟. حتی آیت‌الله سیستانی توصیه می‌کرد  با فرقه یزیدید‌ که عقایدی برای خود دارند بد رفتاری نکنید.

**فوزیه بعد از طلاق با آیت‌الله طالقانی درد دل کرد

در این زمینه خاطره‌ای از آیت‌الله طالقانی داریم که بسیار جالب است. خدا آیت‌الله بروجرودی را رحمت کند. شیخ محمود شلتوت رئیس دانشگاه الازهر مذهب جعفری را مانند مذاهب شافعی و مالکی به رسمیت شناخت. به همین دلیل آقای بروجردی گروهی شامل آیت‌الله طالقانی و آیت‌الله رضا زنجانی و آیت‌الله کمره‌ای به مصر فرستاد. آقای طالقانی گفتند جلسه‌ای در کشور مصر بودم که مردی آمد و گفت: سید محمود طالقانی کیست و اعلام کرد زنی بیرون از ساختمان منتظر شماست. بیرون رفتم دیدم فوزیه زن اول شاه است در وهله اول اظهار شگفتی کردم که چگونه اطلاع یافته است. در مصر هستم که  فوزیه جواب داد از طریق رسانه‌ها فهمیده است. بعد شروع به درد دل کرد و از خیانت‌های شاه نسبت به خودش گله و شکایت کرد. ادامه داد: که بعد با یک سرهنگ ارتش ازدواج کردم و دختری به نام نادیا دارم.

*آقای طالقانی آنقدر معروف بودند که حوزه او را بشناسد؟

ـ آقای طالقانی برای اولین بار در سال 1318 به زندان رفته است. ماجرای زندان رفتن او به این شرح است که  در چهار راه گلو بندک ماموری از سر زنی چادر را برداشت زن فریاد زد مسلمانان به دادم برسید. آقای طالقانی به سمت مامور رفت و کشیده‌ای محکم به مامور زد و مامور با او درگیر شد. و بعد از درگیری او با مامور زن فرار کرد و آقای طالقانی را به نظمیه بردند این واقعه درست در زمانی اتفاق افتاد که طالقانی جوانی بین 20 تا 30 سال بوده است و در فضای دیکتاتوری که رضاخان ایجاد کرده بود اینکه سیدی روحانی کشیده به مامور رضا شاه بزند بسیار جرات می‌خواهد برای اینکه که دمار از روزگاز آن مرد در می‌آوردند. خدا حضرت امام را رحمت کند. می‌فرمود: ما شبها به سوی باغات می‌رفتیم درس  می‌خواندیم. شیخ عبدالکریم حائری بنیان‌گذار حوزه علمیه قم مرد صاحب نفسی بود و بسیار زحمت کشید تا حوزه را سروپا نگه دارد. جالب است بدانید امام نیز دوست داشت در قم دفن شود ولی نشد. علما دلشان می‌خواهد کنار هم دفن شوند.

**ای کاش شین در الفبا نبود

مرحوم آیت‌الله طالقانی چند صباحی در نجف بودند. و از آقا سید ابوالحسن اصفهانی که خودشان از مراجع مطلق بودند اجازه اجتهاد داشت. مرحوم طالقانی در درس خصوصی آخوند ملا علی معصومی همدانی در قم و درس اختصاصی آیت‌‌الله شیخ محمد تقی آملی در تهران استفاده شایانی برده این که طالقانی از عارف بزرگ سید علی قاضی بهرمند شده یا نه اطلاعی ندارم مرحوم قاضی از نظر سلسله عرفانی از مرحوم کربلایی و او از مرحوم محمد حسین در جزینی همدانی و او هم از محضر حاج ملا هادی سبزورای و سید علی شوشتری و او هم از محضر ملاقلی جولا بهره‌مند شد. در عصری که ما به سر می‌بریم به سهولت می‌توان از دین صحبت ‌کنید قطعا با زمانی که وقتی می‌گفتند شین می‌گفتند به شاه می‌خواهید توهین کنید. فرق دارد. آقای طالقانی می‌گفتند ای کاش شین در حروف الفبا نبود منظور شاه بود.

**مسجد هدایت مانند مناره‌ای در کویر است

مسجد هدایت انتهای کوچه مخبر الدوله کنار سینما و پارک واقع شده بود و آن سینما همیشه فیلم های هندی پخش می‌کرد و چون سینمای هند درام بود. هر کس از سینما بیرون می‌آمد گریان بود و هر که از مسجد بیرون می‌آمد خندان بود. یک روز با علی شریعتی، محمد علی رجایی و محمد جواد باهنر در مسجد بودیم و زمانی که از مسجد خارج می‌شدیم خندان بودیم و کسانی که از سینما خارج می‌شدند گریان بودند. آقای طالقانی توصیه کردند شعر

بساط کفر و دین بی‌مشتری نیست   

 گروهی این گروهی آن پسندند

را بر سر در مسجد بنویسند و برخی این جمله را می‌دیدند و راهشان را کج می‌کردند و به مسجد می‌آمدند. شهید مطهری می‌گفت: مسجد هدایت دالان دانشگاه است و از آنجا راحت می‌شود وارد دانشگاه شد. مرحوم باهنر می‌گفت مسجد هدایت اولین مرکز هدایت جوانان و روشنفکران است. شریعتی مسجد هدایت را به مناره‌ای در کویر تشبیه کرد. آقای آیت‌الله مهدوی کنی در خاطره‌های گفته بود: «از نوزده سالگی آیت‌الله طالقانی را می‌شناختم شب و روز و گاهی اغلب اوقات با هم بودیم اسم مسجد هدایت را باید کانون بیداری گذاشت. این مسجد بود که جوانان تحصیل‌کرده روح می‌داد. این روح سهم بزرگی در اصل انقلاب اسلامی داشت. آقای شجونی در یکی از سخنرانی‌هایش بعد از رحلت آیت‌الله طالقانی گفت: من از دورانی که نواب صفوی مبارزه را شروع کرده بود. آیت‌الله طالقانی را می‌شناختم. قبل از انقلاب هیچ عالمی جرات ورود به صحنه مبارزه را نداشت مگر آقای طالقانی.

من به کرات دیده بودم که بسیاری از روحانیون قبل از انقلاب جرات مبارزه نداشتند. شبی در سال 1349 که آیت‌الله سعیدی را در زندان به شهادت رساندند مرحوم آقای طالقانی به من فرمود بروید چند تا از دوستان را جمع کنید تا به اتفاق هم برویم مراسم این اولاد پیغمر، نزد خیلی‌ از علما رفتم که دست رد به سینه‌ام زدند. و همه گفتند: آن خانه زیر نظر است به این نحو عذرخواهی کردند و نیامدند.

همینطور تازه یهودیان مسجد الدقصی را به آتش زدند اعلامیه‌ای تنظیم کردیم و به همه علما دادیم. تا با این اعلامیه از اقدام صهیونیستی اعلام تنفری کرده باشیم اما بسیاری از علما امضا نکردند البته قصدم از بیان این مطلب انتقاد نیست بلکه شرایط زمان و مکان اینگونه بود انتقاد به آنها نیست.

**سحر کلام آیت‌الله طالقانی عامل وحشت طاغوتیان بود


آقای دکتر صاحب‌الزمانی آقای طالقانی را مجاهد پیر می‌دانست و گفت: «آن زمان که لب به سخن می‌گشاید واقعاً مانند آتش‌بار مسلسل آتش از دهانش فرو می‌بارد و همه نیز به دل می‌نشست سحر بیان آیت‌الله طالقانی به نظر من یکی از عوامل وحشت بیش از حد دستگاه طاغوت از وی بود و به هر قیمت تلاش می‌کرد تا وی را به سکوت بکشاند عشقی که آقای طالقانی به مولا علی داشت در هیچ کس من ندیدم» آقای طالقانی را به وهابی گری متهم می‌کنند من در زندان با وی بودم نماز شب‌ها و تهجد‌ها زیادی از وی دیدم.

**کلام قرآنی زندانی که زندانبان را اسیر کرد


خاطرم می‌آید که در زندان بودیم به نظرم طیب رضایی را در زندان به شهادت رسانده بودند آقای طالقانی همان شب ایستاد و آیه مبارکه وَ فَضَّلَ اللّهُ الْمُجَاهِدِینَ عَلَى الْقَاعِدِینَ أَجْرًا عَظِیمًا را خواند و شروع به سخنرانی کرد. افسر زندان که ما در زندان به او  زیر 8 می‌گفتیم کسی را فرستاد که بروید به آقا بگویید صحبت نکند افسر که آمد سحر سخن آقای طالقانی در او تاثیر کرد و ایستاد تا جمله‌ای که آقای طالقانی داشت می‌گفت تمام شود و بگوید که سخنرانی نکند و نتوانست بگوید. مرحوم مهندس بازرگان و داریوش فروهر و یدالله سحابی و پسرش نیز در زندان بودند. افسر یک مامور دیگری را فرستاد آنهم آمد مقداری سخنرانی کرد بعد نشست. رئیس بخش آمد خودش هم نشست. بعد که سخنرانی آقای طالقانی تمام شد افسر گفت: «که صحبت نکنید اینجا محیط زندان است اینجا که جای صحبت و مناظره نیست» غرض این است که مصداق آیه شریفه « مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ» به اندام آقای طالقانی پوشانده شده بود باور بفرمائید من خودم گاهی اوقات فکر می‌کردم انگار قرآن برخود ایشان نازل شده است آنقدر که به آیات الهی سلطه داشت و در همه حال به قرآن ارجاع می‌داد.

من در محاکمه آقای طالقانی در عشرت‌آباد شرکت داشتم. آقای طالقانی یکبار هم به احترام هیئت رئیسه زمانی که وارد دادگاه می‌شدند از جا برنخواست رسم براین بود تمام افرادی که در دادگاه حضور دارند به احترام ورود هیئت رئیسه برخیزند. تا روز آخر که می‌خواستند رای صادر کنند و در آن زندان به ده سال زندان محکوم شد از جا بر نخواست تا زمانی که حکم قرائت شد بعد از قرائت حکم ایستاد و فریاد زد آنگونه فریاد زد که همه به اجبار برخواستند و ایستادند با توجه به آموزه قرآن عاقبت کار آنها را به رخ آنان کشید آنروزی را دید که آنها نمی‌توانستند ببینند.

**امام تاکید داشت نماز جمعه را آیت‌الله طالقانی اقامه کند

**امام تاکید داشت جوانان با سخنرانی آیت‌الله طالقانی آرام‌تر می شوند


یکی از دغدغه‌های که آقای طالقانی را رنج می‌داد این بود که ایران تنها کشور اسلامی است. که نماز جمعه ندارد. من گاهی اوقات در خدمت ایشان به مسجد جامع نارمک می‌رفتم که سید محمد  تقی واحدی آنجا نماز جمعه می‌خواند.

امام جمعه قبل از انقلاب سید حسن امامی بود که شاه تعیین می‌کرد. آقای طالقانی بعد از پیروزی انقلاب به احمد خمینی گفت به امام بگویید نماز جمعه را در ایران احیا کند. احمد آقا خودش برای من نقل کرد و گفت: من به آقا (امام) گفتم امام لبخند زدند و فرمود: آقای  طالقانی چه یادآوری خوبی کردند؟ به ایشان بگویید نماز جمعه را خود ایشان احیا کند. من به آقای طالقانی زنگ زدم و به ایشان گفتم حاج آقا می‌گویند خود شما نماز جمعه را احیا کنید. گفت: به ایشان بگویید من تازه از زندان بیرون آمدم و مریض هستم توانایی ندارم نماز جمعه بخوانم باز امام تکرار فرمودند. از عهده آقای طالقانی بر می‌آید و جوانان با زبان شما آرام‌تر خواهند گشت. وقتی به آقای طالقانی گفتم: فرمودند پس به من اجازه تامل بدهید. آنزمان آقا احمد جلالی در صدا و سیما بود آقای طالقانی به ایشان ماموریت می‌دهند تا وسایل نماز جمعه برای پس‌ فردا مهیا کنند و مکان نماز جمعه را نیز دانشگاه تهران انتخاب کردند. آقای طالقانی ادامه دادند: فکر نمی‌کردیم نماز جمعه مورد استقبال قرار بگیرد چون مردم ایران به نماز جمعه عادت نکرده بودند و آقای طالقانی به احمد آقا گفتند: به امام بگویید فتوا بدهند وقتی مردم نماز جمعه می‌خوانند احتیاجی ندارند نماز ظهر را بخوانند. من چون حق ندارم فتوا بدهم پس امام این فتوا را بدهند. آقای طالقانی 6 نماز جمعه را اقامه کردند یک بار در بهشت زهرا و 5 بار در دانشگاه تهران، نخستین نماز  جمعه بعد از انقلاب در دانشگاه تهران برگزار شد. احمد آقا نقل کردند امام با دقت تمام خطبه‌ها را از تلویزیون پخش می‌شد می‌دیدند و خوشحال شدند.

**آقای طالقانی درد شورا داشت

از دیگر دغدغه‌های ایشان درد شورا بود من با او در طالقان بودم مردم روستا قصد داشند روی رودخانه پل بزنند فرد متمکنی که همراه آقا بود قبول کرد که پل را بسازد آقای طالقانی قبول نکردند مرحوم طالقانی مخالفت کرد و گفتند: مردم باید خودشان مشارکت کنند واقعا آقای طالقانی به شورا باور داشتند. در آخرین نماز جمعه هم گفتند امور شورا را به مردم بسپارید.

آقای طالقانی مکرر می‌فرمود: پیامبر مگر احتیاج به مشورت دارد  می‌خواست راه را به ما نشان بدهد کسی که نه به موعظه احتیاج دارد نه به مشورت، پیامبر خداست.

*رابطه حضرت امام و آیت‌الله طالقانی به طور مصداقی برای ما بفرمائید؟

 

ـ آیت‌الله طالقانی و حضرت امام بسیار با هم رفیق بودند. این دو بزرگوار از قم با هم ارتباط داشتند آقای طالقانی 13 تا 14 سال داشتند که در سال 1341 شاه اجرای رفورم انقلاب شاه و ملت را اعلام کرد آمریکائی‌ها برای مبارزه با کمونیست‌ها و اینکه در کشور‌های مانند ما می‌ترسیدند یک شورش دهقانی و کارگری اتفاق بیافتد و ایران وارد چتر کمونیستی شود. دستور اصلاحاتی را به شاه دادند. مرحوم امام علیه این رفورم قیام کرد و آقای طالقانی مخالفت کرد و به زندان هم رفت و در ماجرا 15 خرداد اعلامیه معروف ایشان که دیکتاتور خون می‌ریزد را اعلام کرد و مانند توپ صدا کرد در دوم فروردین سال 42 به مناسبت سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) در قم رسم بود مراسمی در سوگ امام هفتم برگزار می‌کردند.  آیت‌الله گلپایگانی در مدرسه فیضیه قم و مرحوم امام در منزل خود مراسم می‌گرفتند. دوم فروردین آقای انصاری قمی به منبر رفتند و سخنرانی را آغاز کردند و گفتند: امروز سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) است و حوزه هم به نام حوزه جعفری مشهور است تا این جمله را گفت یکی از میان جمعیت بلند شد و گفت: برای شادی روح اعلی حضرت رضا شاه کبیر صلوات و جمعیت این صلوات را فرستادند و ما هم متوجه نشدیم که این جمعیت اهل هیئت نیستند تا مراسم را ترک کنیم و سخنران گفت: دیگر صلوات نفرستید اگر لازم شد خودم صلوات می‌فرستم.

تکرار کرد شهادت امام صادق(ع) کسی دیگر بلند شد و گفت برای سلامتی اعلاء حضرت همایونی محمدرضا شاه پهلوی صلوات بفرستید این جمله را که گفت زد و خورد شروع شد افراد مسلح آماده بودند با چوب و چماق به سوی جمعیت هجوم آوردند سرهنگ مولوی که رئیس ساواک تهران بود از نزدیک صحن حضرت معصومه مهاجمان را هدایت می‌کرند. مهاجمان سید مونس رودباری را از بالای مدرسه فیضیه پرتاب کردند و شهید شد.

ما آیت‌الله گلپایگانی و آقای انصاری را به حجره‌ای بردیم از آنجا بیرون آمدیم زمانی که خواستیم از راهرو باریک مدرسه فیضیه خارج شویم ماموران با چماق بر بدنمان می‌زدند قصد کشتن نداشتند فقط خواستند مرعوبمان کنند تا حضرت امام را به سکوت بکشانند.  از مدرسه فیضیه به منزل مرحوم امام رفتیم در بستیم و تیرک در را نیز انداختیم چون ساواک قرارداشت بعد از مدرسه خانه امام خمینی (ره) را به هم بریزد همین اینکه تبرک گذاشتیم امام آمد این چه کاری است که می‌کنیدعرض کردیم مدرسه فیضیه مورد حمله ساواک قرار گرفت و قصد دارند به خانه شما هم بیایند فرمودند: غلط می‌کنند. بردارید. به گونه‌ای امام حرف می‌زد که انسان نمی‌توانست واکنش نشان دهد. آنزمان خانه امام انتهای کوچه یخچال قاضی بود ماموران ساواک تا سر کوچه آمدند ولی جرات نکردند داخل کوچه بیایند برگشتند. یکی از فشار‌های که ساواک به اقای طالقانی وارد کردند بازداشت صبیه ایشان اعظم طالقانی بودند ظاهرا بودند ظاهرا به حبس ابد محکوم کردند ولی طالقانی کسی نبود که با این ترفند‌ها صحنه را خالی کند.

در حمله به فیضیه آیت‌الله خامنه‌ای در مدرسه فیضیه نبود و در مدرسه حجتیه  درس می‌خواند به ایشان گفته بودند همه روحانیون را دستگیر می‌کنند یک وصیتی نوشت تا هرچه بدهی داشت را احصا کند در این وصیتنامه گفتند:  13 تومان به هاشمی رفسنجانی و 11 تومان به شیخ فضل‌الله محلاتی، 5 تومن به نانوا سرکوچه، یک روز به یکی گفتم: نزد آقا می‌رود این را به آقا بگو. رفته بود و به آقا گفت و آقا تعجب کرد. شما از کجا اطلاع دارید چه کسی این موضوع را به شما گفت.

برادر علی دوانی مورخ در قم رادیوسازی داشت من نوار  عصر عاشورای امام را در قم ضبط کردم و به او دادم تاکید کردم اگر ساواک بفهمد روزگارت را سیاه می‌کند.

آن وقت یکی از ضبط صوت‌ها باید می‌خواند و یکی دیگر باید ضبط می‌کرد دوانی گفت شب تا صبح برای شما در منزل ظبط می‌کنم و ده تا نوار ظبط کرد و به من داد. من هم منشر کردم. سخنرانی جالبی بود که امام کرد و در پاسخ به شاه که روحانیون را مفت‌خور  خواندفرمودند: من شما را نصیحت می‌کنم. ما که آیت‌الله بروجردی از دنیا می‌رود 600 هزار تومان بدهی دارد ایشان مفت‌خور است؟. ما آیت‌الله حائری از دنیا می‌روند و آقا زاده ها شام نداشتند بخورند ایشان مفت خورند؟ اما آنهایی که در کاخ‌ها زندگی می‌کنند و بانک‌های خارجی را پر از پول کردند مفت خور نیستند؟!. دنیا باید قضاوت کند مفتخوار کی است؟

* چگونه ششصد هزار تومان بدهی داشتند؟

یک مرجع تقلید زمانی که به طلاب پول می‌دهد اگر قطع کند آبرویش می‌رود. مرجعی که شروع به پرداخت پول به طلاب کند این پرداخت پول انتظار به وجود می‌آورد و مانند چک برگشتی بازار است خدا رحمت کند یکی از علمای معروف به نام حاج رفیعی ابوالحسن قزوینی که وجوهات می‌داد فیلسوف بزرگ نیز بود و آیت‌الله ضیا آبادی و حسن‌زاده آملی، جلال آشتیانی نزد ایشان تلمذ کردند. 50 هزار تومان شهریه پرداخت می‌کرد که در زمانی قادر نبود پرداخت کند که داشت تقریباً برای او بد می‌شد که آیت‌الله سید احمد آقا خوانساری تقبل کرد تا وجوهاتش را پرداخت کند. تا اخر عمر مرحوم رفعیی، کسی متوجه نبود که این پول را خوانساری پرداخت می‌کند.

*در مورد رابطه آقای طالقانی با گروههای چپ بفرمائید؟

گروه‌های که مرحوم آیت‌الله طالقانی را به خودشان نسبت می‌دادند یاوه می‌گویند. آقای طالقانی بزرگتر از این است که به گروهی خاص منتسب شود. یکی از اقوام و نزدیک ایشان جلال آل احمد بود. جلال تمایلات چپ گرایانه داشت با مرحوم طالقانی مباحثه کرد یکی از ویژگی بارز آقای طالقانی سعه صدرش بود. آقای طالقانی اجازه می‌داد شما نفی کنید تا آرام شوید و بعد با استدلال منطقی سعی داشت به سوال طرف مقابل جواب بگوید تا فرد قانع شود. بالاخره نتیجه آن جلسه چنان بود که آل احمد به مکه رفت و کتاب «خسی در میقات» را نوشت.

 

تیمسار قره‌باغی که آخرین رئیس ستاد مشترک ارتش شاهنشاهی شد رئیس دادگاه بنده بود. وکلیل تسخیری من در دفاع از من گفت: موکل من غیر از مطالعه کتب مذهبی و نشریات دینی کاری نکرده است که مستوجب عقوبت باشد. از منزل متهم کتاب‌های زیادی از جمله کتابی از آیت‌الله طالقانی و مکارم شیرازی ظبط شده است. از جمله کتابی که ظبط شده است کتابی است نام حسنی در میقات که روبه روی دانشگاه تهران هم می‌فروشند. آقای قره‌باغی زنگ زد گفت: تو چقدر آدم ساده‌ای هستی برو یک بار نشریات ممنوعه را مطالعه کن، بعد بیا دفاع کن.

قبل از انقلاب از بین بردن رژیم شاه هدف همه گروه‌های مبارز بود و فاصله بسیار بین گروه‌ها نبود بعد از انقلاب فاصله ایجاد شد و درست نیز بود کسی که به حزب توده اعتقاد داشت قطعا تمایل داشت تفکر او گسترش پیدا کند مذهبی نیز همینطور بعد از انقلاب آزادی هم داده شد و مورد سوء استفاده قرار گرفت نمی‌شود آزادی مطلق داده شود.

 

مگر در زمان سوکارنو سه میلیون آدم نکشتند همین چپی‌ها اگر قدرت می‌گرفتند تعداد کشته شدها بسیار بیشتر می‌شد بعد از انقلاب مگر چند نفر کشته شده شدند؟! چند نفر ساواکی کشته شدند؟ 500 نفر کشته نشدند آقا از آلمان شرقی و اتحاد جماهیر شوروی سابق آمده و می‌خواهد حزب تشکیل بدهد و تاخت و تاز را شروع کند.

**رسانه‌ها در مسکوت شدن نام آیت‌الله طالقانی مقصرند

*چرا با همه فضایل آیت‌الله طالقانی و رابطه‌ بین او و امام، بعد از انقلاب نام آقای طالقانی با سکوت همراه بود؟

ـ اولا که رسانه‌ها مسکوت کردند. ثانیا برخی از گروه‌های مجاهد آن زمان آقای طالقانی را  به خود منسوب کردند. اما واقعا شان آقای طالقانی بیشتر از این است که به گروه و جماعتی بچسبد؟ مرحوم امام ایشان را پدر وقت خطاب کردند.

**آیا می‌توان آیت‌الله طالقانی ر ا نماد اعتدال معرفی کرد؟

ـ آقای طالقانی افطاری در جایی دعوت بود. مسعود رجوی به ناگهان وارد مجلس شد. و گفت آقای طالقانی فرزندان شما را دارند می‌کشند. آیت‌الله طالقانی فرمودند به جهنم دارند می‌کشند. صد بار به شما گفتم اسلحه‌ها را به زمین بذارید. شما مسلحانه مقابل جمهوری اسلامی می‌خواهید چه کار کنید. اگر به چیزی اعتقاد داشتید رسیدید. حکومت عوض شد دیکتاتور رفت. قصد دارید اسحله را روبه روی چه کسی بگیرید؟

** سوالم ناظر به رفتار آقای طالقانی در قبل از انقلاب با گروه‌های مختلف بود؟

ـ  در زندان بچه‌های مسلمان برای گروه‌های چپ سفره نهار می‌انداختند و آن گروه برای ما سفره افطار پهن می‌کردند. ساواک تلاش و کوشش فراوان کرد تا بتواند درون زندان همه گروه‌ها به جان هم بیاندازد. به طور مثال زمانی که من در قم زندگی می‌کردم. خانه آقای خسرو گلسرخی و ما با آیت‌الله نجفی دیوار به دیوار بود. پدربزرگ گلسرخی از علمای قم بود.

 

شما از خانواده سید علی قاضی معروف هستید؟

سید علی قاضی برادر دیگری به نام سید احمد آقا قاضی داشت آقا سید علی خودش متولد 1286 هـ . ق بود و سید احمد آقا 1293 هـ.ق بود پدر من برادر زاده آقا سید علی قاضی بود مرحوم پدر من در قم و در قبرستان نو دفن است و درباره پدر من کتابی اخیراً منتشر  خواهد شد. به نام "شیدای گمنامی" که من ویرایش کردم . برخی مردم فرش از زیر پای سید علی قاضی می‌کشیدند که به زمن بخورد لیوان آب مرحوم علامه طباطبایی را آب می‌کشیدند درس اخلاق امام را در فیضیه تعطیل کردند لیوان آقا مصطفی خمینی(ره) را آب می‌کشیدند. این واقعیت‌ها نشان از واقعیت‌ها و صعوبعت کار و راه دارد بسادگی نمی‌توان مانند سید علی قاضی و علامه طباطبایی شد.

* حتی سوره حمدی که امام تفسیر می‌کرد در رادیو و تلویزیون را تذکر دادند که امام تفسیر را متوقف کرد؟

 

ـ خیلی ‌ها ظرفیت تامل نداشتند. تفسیر حمد امام عرفانی ـ اخلاقی و بلند‌تر از فهم و عقول خیلی‌ها بود و امام ادامه نداد.

امام دردهایی که از برخی مذهبیون تحمل کرد از غیر مذهبی‌ها نکشید. زمانی که تازه بعد از تبعید به ایران آمد دکتر معالج قلبش را دید گفت قلب ایشان جوانتر از سن‌اش است و بعد از اینکه مدتی در قم بود قلبش بیمار شد به هر صورت کشید آنچه را کشید خدا رحمت کند امام همیشه می‌گفت باید مراقب نفس بود انجمن حجتیه چه خون و دلی به امام داند اولین مخالفان لفظ امام برای خمینی (ره) انجمن حجتیه بودند.

*در مورد پدرتان بیشتر برای ما بفرمائید؟

آقای احمد خمینی(ره) نقل می‌کردند زمان نخستین زایمان همسرم بود که دکتر زنگ زد که سریع به بیمارستان بیا یا مادر یا فرزند یکی زمان زایمان می‌میرند. اولین فرزندم حسن خمینی بود. احمد آقا گفت: من سریع خود را به خیابان منتهی به بیمارستان رساندم اما متاسفانه نتوانستم  هیچ ماشینی گیر بیارم مجبور شدم پیاده به سمت بیمارستان حرکت کنم. نزدیک صحن حضرت معصومه رسیدم ناگهانی چشمم به آقای قاضی ـ پدر من ـ دوخته شد. در مغازه کفاشی برادران تبریزی نشسته بود که اکثر  علما از آنجا کفش می‌خریدند. با اشاره انگشت گفت: احمد بیا.

رفتم.

سلام کردم.

صندلی کنارش خالی بود گفت: بشین. نشستم.

ـ این همه اضطراب در چهره‌ات بابت چیست؟

ـ خانمم دارد فارغ می‌شود. ظاهراً یا مادر یا فرزند از بین می‌روند.

ـ کی گفته؟

ـ  دکتر گفته.

 ـ دکتر اشتباه می‌کند. یک کاغذ به من بده. نداشتم. کاغذ از جیبش در آورد. چیزی نوشت. کاغذ را تا کرد به من داد و گفت:

ـ نامه را زیر بالش خانم بگذار ولی نخوانش. ان‌شاءالله فارغ می‌شود و فارغ شدند.

اطبا مرا اجبار کردند نامه را باز کنم دیم نوشته است بسم‌الله الرحمان رحیم و هنگام نقل این مطلب آقای جنتی شورای نگهبان هم حضور داشت. ایشان گفت این از آن بسم‌اللهی که هر روز، ما می‌گوییم نیست. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.


به نقل از فارس نیوز
کلمات کلیدی
فرهنگ,انقلاب,شاه,امام خمینی,طالقانی,همسر,
 
نام و نام خانوادگی  
پست الکترونیک  
وب سایت  
   
   
   
, تجاوزجنسی به دختر اصفهانی در مشهد, فیلم تجاوز به زن قاضی , تجاوزبه اقوام نزدیک همسر, برادرم رابطه جنسی دارم, تجاوز به دخترایت الله طالقانی توسط منوچهری, جنگی درعراق, دخترطالقانی, دکتر منوچهری ساواک, فیلم تجاوز به زنان در زندان اوین فیلم, ماجراي ضربدري در مطب,.,آخر و عاقبت ساواک ,آزار جنسی در زندان شاه ,آزارجنسی دختران توسط هم جنس خور,آيا ساواك به زنان انقلابي تجاوز ميكردند,آيت الله طالقاني,آیات مسعودرجوی تمایلی به رابطی جنسی دارد,آیاساواک به دختر طالقانی تجاوز کردند,ااسم دختران ایت الله رفیعی,اختلاف با محمد طباطبایی,اختلاف محمد حسین طباطبایی,اختلاف محمد حسین طباطبایی و خامنه ای,اخوند تجاوز,اخوندهای خراب,اخوندهای خراب کار,ارتباط آیت الله طالقانی با رجوی,ارتباط با اعظم طالقانی,ارتباط جنسی حاج اقابادختران,ارتباط جنسی دختر باپدر,ازار جنسی در ساواک,ازار جنسی زنان ساواک,اسم دخترایت الله بهجت,اسم مادرخامنه ای,اعدام آیت اله سعیدی توسط رضا خان,اعظم دختر آیت الله طالقانی,اعظم دختر آیت طباطبا,اعظم طالقانی,اعظم طالقانی تجاوز,اعظم طالقانی تجاوز,اعظم طالقانی ساواک,اعظم طالقانی همسر,الاه,الله طالقانی بی بی سی,اله دختر,انگشت کردن ایران,انگشت کردن دختران ایرانی,انگشت کردن دختران دردانشگاه,انگشت.کردن.زن.ایرانی.توسط آخوند,اهنگ هندي مباركه عيد مبارك ,ايا تجاوز به اعظم طالقاني در زندان ساواك واقعيت دارد,ای,ایا به دختر ایت الاه طالقانی تجاوز کردند,ایا خرس به انسان تجاوز میکند,ایا زنان امام جماعت اسوه,ایاساواک به زنان اسیر تجاوز میکرد,ایت الله طالقانی تجاوز به دخترش,ایت الله طالقانی و تجاوز به دخترش,بافقی درقم بادختران رضاخان چه کرد,بدرفتاری جنسی زنان درزندان ایران,برده پسر اصفهانی,برنامه تجاوزبه مامان,به زنم تجاوز شد,به مادرم تجاوز,به کرات مورد تجاوز,بياب,بیرون رفتن شریعتی در سمت خدا,پدر آيت ا... طالقاني,پسر اصفهانی و دختر ترک,ت ندارد ...,تبعید محمد حسین طباطبایی,تبعید محمدحسین طباطبایی به مصر,تبعیدمحمدحسین طباطبایی,تجاو,تجاو زوشکنجه زنان درزندان ساواک,تجاوز,تجاوز آخوند,تجاوز آخوندي,تجاوز اخوند,تجاوز اخوند درتهران,تجاوز اخوندها,تجاوز افراد معروف به دختران وزنان,تجاوز ب دختر ایت الله طالقانی,تجاوز بعدازانقلاب,تجاوز به اجبار با اقوام,تجاوز به اعظم طالقانی,تجاوز به اعظم طالقانی مقابل پدر,تجاوز به خانواده طالقانی,تجاوز به دختر,تجاوز به دختر آیت الله طالقانی,تجاوز به دختر آیت الله طالقانی توسط ساواک,تجاوز به دختر آیت الله طالقانی در ساواک,تجاوز به دختر آیت اله طالقانی,تجاوز به دختر اعظم طالقانی,تجاوز به دختر اقای طالقانی,تجاوز به دختر ايت اله طالقانى توسط ساواك,تجاوز به دختر ایت الله طالقانی,تجاوز به دختر ایت اله طالقانی توسط ساواک,تجاوز به دختر ایرانی,تجاوز به دختر توسط جعفري,تجاوز به دختر درسایت یاهو,تجاوز به دختر طالقاني,تجاوز به دختر طالقانی ,تجاوز به دختر طالقانی در زمان شاه,تجاوز به دختر قمی,تجاوز به دختران,تجاوز به دختران امام حسین,تجاوز به دختران توسط ماموران ساواک,تجاوز به دختران در زندان,تجاوز به دخترتوسط وهابی,تجاوز به زن خامنه ای,تجاوز به زنان ایرانی زمان شاه,تجاوز به زنان تنکابن. ,تجاوز به زنان در زندان ساواک,تجاوز به زنان در ساواک,تجاوز به زنان در شنکنجه ساواک ,تجاوز به زنان زندانی در زمان شاه,تجاوز به زنان ساواک عکس,تجاوز به زندانی زن زمان شاه,تجاوز به زندانیان در ساواک,تجاوز به زندانیان زن ساواک,تجاوز به زندانیان زنان در ساواک,تجاوز به زنم,تجاوز به مادر,تجاوز به مادر خامنه ای,تجاوز به همسر رضاشاه,تجاوز به همسر شاه,تجاوز بهدختران و دوختن لب آنها,تجاوز پدر ها ب دختران خودشان,تجاوز جنسي ساواك به زنان و دختران,تجاوز جنسی دراراک,تجاوز جنسی خرس به زن,تجاوز جنسی زنان در زندان های شاه,تجاوز جنسی ساواک به زنان مبارز انقلابی,تجاوز جنسی شا ه,تجاوز حاج اقا به دختران,تجاوز خرس,تجاوز خرس به انسان,تجاوز خرس به دختر,تجاوز خرس به زن,تجاوز خرس به زنم,تجاوز خرس به یک زن,تجاوز در دوران رضا شاه,تجاوز در زمان شاه,تجاوز در زندان آخوند,تجاوز در زندان اوين,تجاوز در زندان اوین,تجاوز در زندان زنان,تجاوز در زندان ساواک,تجاوز در زندان ساواک به زنان,تجاوز در زندان شاه در مقابل مادر,تجاوز در ساواك,تجاوز در ساواک,تجاوز در فیلم فرار از زندان زنان,تجاوز درد انشگاه تهران,تجاوز درزندان ساواک,تجاوز رضا شاه به زنان,تجاوز زن در اوین,تجاوز زندان,تجاوز زندان اوین,تجاوز ساواك به زنان,تجاوز ساواک,تجاوز ساواک دختر,تجاوز ساواک به اعظم طالقانی,تجاوز ساواک به دختر آیت الله طالقانی,تجاوز ساواک به دختر آیه اله طالقانی,تجاوز ساواک به دختر طالقانی,تجاوز ساواک به زنان,تجاوز ساواک به زنان در زندان قصر,تجاوز ساواک به زندانیان زن,تجاوز ساواک علیه زنان مبارز انقلابی,تجاوز شاه,تجاوز شاه درایران,تجاوز قمی,تجاوز ماموران ساواک,تجاوز محمد رضا شاه به دختران و زنان,تجاوز منوچهری به دختر آیت الله طالقانی ,تجاوز نیروهای ساواک به زنان زندانی,تجاوز ه زنان در زندان ساواک,تجاوز های رضاخان,تجاوزبه دختر آیت الله طالقانی,تجاوزبه دخترطالقاني,تجاوزبه دخترطالقانی توسط ساواک,تجاوزبه زن درزندان ابوغريب,تجاوزبه زنان درزندان اوین,تجاوزبه زنان درزندان ساواک,تجاوزجنس درزندان بادختر,تجاوزجنسى كس,تجاوزجنسی درزندان اشرف ,تجاوزجنسی زنان با خرس در ساواک,تجاوزخاطرات,تجاوزخاطرات س کس,تجاوزخرس به انسان,تجاوزدرزمان جنگ جهانی دوم,تجاوزدرزمان ساواک,تجاوزساواك به اعظم طالقاني,تجاوزماموران امريكا به زنان زنداني,تجاوزماموران امریکایی درعراق به زنها,تجاوزماموران درایران,تجاوزمنوچهری به اعظم طالقانی,تجاوزکردن به زنم,تذکر خامنه ای به سیدحسین,تذکر خامنه ای به طباطبایی,تصاوير تجاوزبه زنان,تصاويرزنان رژيم شاه,-تصاويرسکس ه زنان,تصاویر داغ ازتجاوز جنسی درزندان گوان تانامو,تصاویر دختران تهران زمان شاه,تصاویر واقعی زندان ابوغریب شکنجه زنان,تصاویردختران که به دست وهابیون اسیر شدند,تصاویرزنان بی سروپا,تصاویرساواک,تصاویرساواک شاهنشاهی,تصاویری از دفتر امام جمعه فعلی تنکابن,تصاویری از کسانی ک لب ودهانشان دوخته شده,تصویر ازشکنجه مردان علیه زنان,تصویر زنانی که وهابی ها دهانشان را دوختند,تصویرفیلم مصری,تمایل به دوستی با پسر اصفهانی دارم,جدیدترین فیلم های کردن چول پسرادر کس دختران,جنسي درزندان زنان,جنسی عکس کس,جوا محمدحسین طباطبایی در مورد دعوای پدر,چرا دیگر خبری از محمد حسین طباطبایی در تلویزیون نیست,چرا محمد حسین طباطبایی نیست,چگونگي تجاوز,چگونگی تجاوز,چگونگی تجاوز جنسی ب زندانیان زن در زمان پهلوی,چگونگی شكنجه جنسی,چگونگی شکنجه جنسی,چگونگی شکنجه جنسی در زندان های ساواک روی زنان مبارز ,چگونگی شکنجه جنسی زنان مبارز در زندان های ساواک,چگونگی شکنجه زنان در ساواک,چگونگی شکنجه ساواک,چگونگی شکنجه های ساواک,چگونه با دختران اصفهانی دوست شویم,چگونه درسایت یاهو خارجی عکس کس رادید,چگونه دیکتاتور شویم,چگوونگي تجاوز,چه کسی بر جنازه ى دکتر شرىعتى و صادق هدايت نماز خاند,چه کسی دوست پسرمی خواهد,چهره زنان ساواكى,حاج رحمت امام جمعه تنکابن,حرف محمد حسین طباطباییدر مورد وجود امام زمان,حرف های امیر حسین طباطبایی به خامنه ای,حرف های زنان زندانی,حسین جلالی فاسد,حضور شریعتی در تنکابن,خآطرآت شکنجه زنآن تجآوز جنسی,خاطرات دختران زندان اوین,خاطرات اولین تجاوز,خاطرات تجاوز,خاطرات تجاوز جنسی,خاطرات تجاوز زنان,خاطرات تجاوز زنان در هند,خاطرات تجاوز ساواك به زنان,خاطرات تجاوز های یک ساواکی,خاطرات جنسس زنان زندانس ساواك,خاطرات جنسی,خاطرات جنسی اقوام,خاطرات جنسی زنان,خاطرات در زندان های ساواک,خاطرات زنان,خاطرات زنان زنداني جنسي,خاطرات زنان ساواک,خاطرات زنان ساواکی,خاطرات زندان زنان,خاطرات زندانیان زن ساواک,خاطرات زندانیان ساواک,خاطرات زندانیان سیاسی ساواک از دکتر منوچهری ,خاطرات س,خاطرات س در مطب,خاطرات ساواك زنان,خاطرات سكست ضبدر هم دلها,خاطرات شكنجه زنان اسير,خاطرات شکنجه جنسی,خاطرات شکنجه جنسی توسط شوهر,خاطرات شکنجه جنسی در ساواک,خاطرات شکنجه جنسی زنان,خاطرات شکنجه دختر آيت الله گلپايگاني,خاطرات شکنجه سکسی برده دختر,خاطرات شکنجه های جنسی زنان,خاطرات مامور ساواک از تجاوز به زنان,خاطرات هادي خامنه اي,خاطرات واقعی شکنجه جنسی,خاطراتی از سوتی جنسی زنم,خاطراتی ازشکنجه های جنسی,خاطرلت تجاوز درزمان ساواک,خاطره جنسی گروهی,خاطره حسین عزیریی,خاطره دختران فاسد دانشگاه,خاطره زیبا و خواندنی از زندان ساواک,خاطره س نصب ماهواره ای,خاطره هاي سيد محمد حسين طباطبايي,خامنه ای تجاوز,خانمهای ساواکی,خانواده طالقانی,خرس در ساواک,خرس شکنجه زندان شاه,خرسها علاقه جنسي به زنان دارند,خیانت به زنان درزندان,دانشگاه تنکابن,دانلودعکس دختران زندان اوین,دختر آیت الله طالقانی زندان رژیم,دختر آیت الله طالقانی,دختر آیت الله طالقانی در زندان رژیم شاهنشاهی,دختر اصفهانی پل سرهنگ,دختر اصفهانی که با برادرش رابطه جنسی دارد,دختر ایت الله طالقانی,دختر طالقاني تجاوز,دختر طالقانی,دختر طالقانی تجاوز جنسی,دختر محمود طالقانی,دخترآیت الله بهجت,دختران آیت الله طالقانی,دختران اصفهاني كه تمايل دارند دوست پسر پيدا كنند,دختران اصفهانی,دختران اصفهانی که دوست پسر می خواند,دختران دراوين,دختران شوخی با حاجی اقا,دختران فاسد,دختران گلپايگاني,دختران گلپایگانی,دختران منوچهری,دخترانی که دهانشان را دوختند,دخترانی که لب و دهانشان دوخته شده,دخترطالقانی وتجاوزمامورساواک,دخترهای که دوست پسر میخواند,دختری که دهانش را دو ختند,دختری که لب و دهانش دوختن,دختری که مورد تجاوز وهابی ها قرار گرفت,دختری که مورد تجاوز وهابی ها قرار گرفت و لب و دهانش را دوختند عکس قبل از تجاوز,دختز ایت ا... طالقانی در. زندان,در زمان پهلوی شکنجه گاه دختران و پسران زندان اوین بود,در مورد تجاوز شاه ,در مکه بودم که خبر فوت دخترم دادند,درباره تجاوزشاه به زنان,درباره تجاوزهاي جنسي در ايران درزمان شاه,درباره شکنجه دخترطالقانی,درد دل بازنان غتجاوز,درد دل یک زندانی تجاوز,درددل مردم از رابطه جنسی,دردل دلسوزانه با پدر,درزندان زنان ایران جوانترین زندانی عکس,درگیری بافقی با رضا خان,دستور توجه به نفس ملاقلي همداني,دوختن لب دختردررودخانه,دوست پسر اصفهانی,دوست پسراصفهانی,دوست دختر آیت لله خامنه,دوست دختر اصفهانی,دوست دختر گلپایگانی,دوستی دختر و پسر اصفهانی,دوسی با دختر اصفهانی,دکتر محمد حسین طباطبایی اختلاف با خامنه ای,دکتر منوچهری ساواک,رابطه امام خمینی بارضاشاه درزمان پهلوی.,رابطه جنسی انسان وخرس,رابطه جنسی با برادر,رابطه جنسی با برادر زاده,رابطه جنسی ساواکی ها با زنان چادری,رضا حاج منوچهري ايميل,رفتارمنوچهری ساواک بازن ها,روابط جنسی شاه ایران بازنهای ایرانی,روایت اعظم طالقانی درمورد پدرش,روش شکنجه در زندان زنان خارجی,روشهای شکنجه جنسی,روشهای شکنجه زنان در زندان,روشهای شکنجه زنان در ساواک,ری یزدی و مرد کفاش,زن ساواکی,زن مبارز در ساواک,زنان تنکابن,زنان در زندان ساواک,زنان درزندان ساواک,زنان زمان طاغوت,زنان زنداني ساواك,زنان زندانی ساواک,زنان ساواک,زنان و فساد در نجف اشرف,زنان وکوس,زنان.آیت الله.مدرس,زنانوکوس,زندان زنان ساواك,زندان زنان فیلم,زندان زنان ودردهایشان,زندان ساواک شاه,زندان قصر,زندان قصر زنان,زندانیان زمان پهلوی,زندانیان ساواک,زندانیان ساواک تصاویر,زندگی نامه دکترمنوچهری,زندگینامه شهید یدالله منوچهری فرزند محمد منوچهری,سال تبريز,ساواك خاطرات,ساواك شاه,ساواک,ساواک چگونه از خرس برای شکنجه زنان استفاده میکرد,ساواک چگونه زنان را ازار میداد.,ساواک چگونه مردم را شکنجه میکرد,ساواک دختر طالقانی,ساواک زنان را چگونه شکنجه می کرد,ساواک و دختر طالقانی,ساواک و زنان,ساواک وتجاوز,ساواک وتجاوز به زنان,ساواک ودختر طالقانی,سخنرانی علیه خامنه ای,سلام رابطه جنس کردن بازنهاهای اصفهانی ,سید محمد حسین طباطبایی و خامنه ای,سیدمحممدحسینطباطبایی وخامنه ای,شرح شکنجه زنان در زندان ساواک از زبان زندانی,شكنجه جنسي دختران,شكنجه جنسي دختران در ساواك,شكنجه جنسى در زندانها,شكنجه جنسي ساواك,شكنجه هاي ايت الله طالقاني,شكنجه هاى جنسى در زندان,شكنجه هاي دنيا روي زنان,شماره پسر دختر اصفهانی,شماره موبایل دختر اصفهانی که دوست پسر می خواهد,شمارهی دختراناصفهانی,شوخی باحاجی,شوخی دختران مدرسه با حاجی,شکنجه آيت الله طالقاني,شکنجه اعظم طالقانی,شکنجه اعظم طالقانی توسط ساواک,شکنجه جنسی,شکنجه جنسی در زندان ساواک ,شکنجه جنسی زنان در ساواک,شکنجه جنسی زنان ساواک,شکنجه جنسی زندانیان سیاسی در زمان شاه,شکنجه جنسی ساواک,شکنجه جنسی مسعود رجوی به زنان,شکنجه دختر آیت الله طالقانی,شکنجه دختر ایت الله طالقانی,شکنجه دختر ایه الله طالقانی,شکنجه دختر زن,شکنجه دختران در اوین,شکنجه دوران شاه تجاوز همسر ,شکنجه زمان طاغوت,شکنجه زن چگونه است,شکنجه زن ساواک,شکنجه زنان,شکنجه زنان از نضر جنسی در زندان,شکنجه زنان ایرانی به دست ساواک,شکنجه زنان در زندان ساواک,شکنجه زنان در ساواک,شکنجه ساواک برای مرحوم طالقانی,شکنجه ساواک چگونه بود,شکنجه ساواک علیه زنان,شکنجه طالقانی,شکنجه گران ساواک,شکنجه هاي جنسي ساواک,شکنجه های اعظم طالقانی,شکنجه های جنسی زنان,شکنجه های جنسی زنان در ساواک,شکنجه های جنسی ساواک,شکنجه های زمان رضاشاه,شکنجه های زنان در زندان قصر,شکنجه های ساواک به زنان,شکنجه های ساواک در مورد شهید طالقانی,شکنجهجنسی زنان در ساواک,شیوه دوست شدن بادختران اصفهانی,صادق هدایت با دکتر شریعتی چه فرقی داشت,ضربدری بافق,ضربدری رضا و زن,ضربدری زن,ضیاآبادی وحدت شیعه و سنی,طالقانی,طالقانی و شکنجه,طالقانی و شکنجه دخترش,عاقبت بچه های افسران شاهنشاهی,عاقبت ساواك,عاقبت ساواک ,عاقبت ماموران ساواک,عقوبت بی احترامی به نماز جمعه,عكس اعظم طالقاني,عكسهاي آقايان بي طرف و منوچهري,عكسهاي جنازه هاي ساواك,عكسهاي خانواده دكتر طالقاني,عکس اخوند علی عزیری,عکس از شکنجه جنسی زنان,عکس از شکنجه دختران در زندان ها,عکس از گلپایگانیها,عکس از لبهای دوخته شده از وهابی ها,عکس اعدام شکنجه گران ساواک,عکس اعظم اصفهانی,عکس اعظم طالقانی,عکس امام جمعه تهران درزمان شاه,عکس انگشت کردن دختر توسط آخوند,عکس پسری که وهابی ها را گرفتند,عکس پسری که وهابی هاانراگرفتند,عکس تجاوزاخوند,عکس دختر ایت الله طالقانی,عکس دختر ایت الله گلپایگانی,عکس دختر گلپایگانی,عکس دختر وپسر وهابی دراراک,عکس دختران اصفهانی که قصد ازدواج دارند,عکس دختران قمی,عکس دختران گلپایگانی,عکس دخترانی که در ایران مورد تجاوز وهابی ها شدند,عکس دخترانی که لب و دهانشان توسط وهابی ها دوخته شده,عکس دخترانی که مورد تجاوز وهابی ها قرار گرفتند,عکس دخترانی که وهابی ها کشتند,عکس دخترخوزستانی که موردحمله ی وهابیون قرارگرفت,عکس دخترطالقان,عکس دخترهایی که مورد هجوم وهابی ها قرار گرفتند,عکس دختری که دهانش دوخته شده است,عکس دختری که لب و دهانش دوختند,عکس دختری که لب و دهانش دوخته باشد,عکس دختری که لب ودهانش را دوختند,عکس دوست دوخترا اصفهانی,عکس زنان درزندان اشرف,عکس زنان زندانی شاه,عکس زنانبدحجاب اصفهانی,عکس زندان های ساواک,عکس زندانیان زن ساواک,عکس زنی ک مورد حمله وهابی هادرایران قرارگرفت,عکس زینت منوچهری,عکس سکسی دخترقمی,عکس شکنجه جنسی دختران درزندان اوین تهران,عکس شکنجه جنسی زنان,عکس شکنجه جنسی زنان در زندان اوین,عکس شکنجه دختران و پسران زندان اوین,عکس شکنجه دخترها در زندان های خارجی,عکس شکنجه زن و دختر در زندان,عکس شکنجه زنان در اوين,عکس شکنجه های زنان ودختران درزندان اوین,عکس شکنجهای جنسی شاه بر زنان,عکس صورت زنان وکوس,عکس ضربدری پیر مرد با دختر جوان,عکس های از دخترانی ک مورد تجاوز وهابی ها در ایران شدن,عکس های دختر ی که لب و دهانش را به هم دوخته بودند,عکس هایی از دختران گلپایگانی,عکس هایی از شکنجه گاههی زندان اوین,عکس هایی ازشکنجه جنسی,عکس کس دوخته شده,عکس کشتن دختران توسط وهابی ها در اراک,عکساز قوم وهابی ها,عکسهای اوین اسوه,عکسهای تجاوز در مصر,عکسهای زنان,عکسهای زنان درزندان ساواک,عکسهای زنان دوره طاغوت,عکسهایی از زنان ساواکی,عکسی از دخترانی که دهانشان دوخته شده,فتوای اخوند تجاوز به زنان بدحجاب,فساد دانشگاه ایران,فساد دختران دانشگاه تنکابن,فساد مردان پیر و دختران جوان,فساددختران شاه ایران,فلم دوختران باحاجی اقا,فلیم ل,فيلم تجاوز در مصر,فيلم دخترسكس مصر,فيلم نماز جماعت شب,فيلمهاي تجاوز در زندان,فیلم آخوند,فیلم اخوند خراب کار,فیلم ازشکنجه جنسی زنان,فیلم پرتاب آخوند از بالای مسجد,فیلم تجاوز,فیلم تجاوز آخوند ,فیلم تجاوز اخوند,فیلم تجاوز اخوند مولا,فیلم تجاوز به دختر,فیلم تجاوز به دختر در دانشگاه مصر,فیلم تجاوز به دختران در زندان,فیلم تجاوز به زن در خیابان مصر,فیلم تجاوز به زن مصری,فیلم تجاوز به زنان در زندان,فیلم تجاوز جنسی اخوند به پسر درمسجد,فیلم تجاوز در زندان اوین,فیلم تجاوز در زندان زنان,فیلم تجاوز دکتر اصفهانی ,فیلم تجاوز رییس حوزه علمیه,فیلم تجاوز زنان در دانشگاه,فیلم تجاوز زنان در زندان ایران,فیلم تجاوزاخوند,فیلم تجاوزبه دختر,فیلم تجاوزبه زنان درزندان,فیلم تجاوزسکس درزندان خارجی,فیلم تجاوزماموران ایران به زنهها,فیلم تجوز جنسی دختران,فیلم جنازه ای ساواک,فیلم جنسی ساواک,فیلم خوشحالی روح مصر,فیلم دختری که مورد تجاوز قرار گرفت و کشته شد,فیلم زنا ن در زندان ایران تجاوز,فیلم زینت روح,فیلم شکنجه جنسی,فیلم شکنجه دختری که قران اتش زد,فیلم شکنجه زنان در ساواک,فیلم شکنجه زندان اوین,فیلم شکنجه کس زنان,فیلم ضربدری ایران,فیلم ضربدری موبایل,فیلم ل,فیلم ل دختر اصفهانی,فیلم نماز شب آقای بروجردی,فیلم های پر شده رابطه وتجاوزبا زنان,فیلم های هندی زمان شاه,فیلم واقعی شکنجه ساواک,فیلم وحشت در زندان.زنان,فیلم کار خراب در زندان زنان,فیلم کس اصفهانی,فیلمای کردن دخترتوسط پسر,فیلمتجاوز در تهران,فییلم شکنجه دختر پسرا در اوین,گريه شاه دربي بي سي,گزارش از نحوه تجاوزشاه ايران به زنان,ل جنسی شکنجه گران ساواک,ل دختر,لب دوختن وهابی ها در تهران,لب های دوخته شده دختران توسط وهابی ها,ماجرای تجاوز,ماجرای تجاوز به دختر آیت الله طالقانی,ماجرای تجاوز به مادر ودختر اصفهانی,ماجرای خرس در زندان ساواک,ماجرای خرس و زن,ماجرای دختر آیت الله طالقانی,ماجرای دختر آیت اله طالقانی,ماجرای دختر طالقانی,ماجرای دخترایت الله طالقانی و ساواک ,ماجرای دروغ به محمد حسین طباطبایی و رهبری,ماجرای شکنجه دختر آیت الله طالقانی,ماجرای شکنجه دخترآیت الله طالقانی ,مامور اصفهاني دكتر زنان,مبارزین دوران شاه ,مجازات ساواک برای زنان,محمد حسین طباطبایی در حال حاضر چه میکند,محمد حسین طباطبایی سخنرانی علیه خامنه ای,محمد حسین طباطبایی و خامنه ای,محمد حسین طباطبایی وخامنه ای,محمد رضا شاه چگونه زنان را شکنجه میکرد,محمدحسین طباطبایی و خامنه ای,مسعود رجوی و تجاوز به زنان,مشکل محمدحسین طباطبایی با خامنه ای,مطب دکتر علی اقازاده و دکتر معصومه حسنی طباطبایی,من و خاطرات تجاوز,منوچهره ساواک,منوچهري ساواك,منوچهری ساواک,منوچهری ساواک,منوچهری ساواکی,منوچهری ساواکی وتجاوز,منوچهری مامور ساواک,مکان حضور اقای شریعتی سمت خدا در تنکابن در روز پنجشنبه ,نام زنداني زنان شاه,نتیجه شورش در بافق چگونه است ,نحوه شکنجه انقلابیون زمان شاه,نحوه شکنجه جنسی زندان,نحوه شکنجه زنان در زندان,نصیحت طباطبایی خامنه ای,نصیحت محمد حسین طباطبایی به خامنه ای,نماز روز پنجشنبه,نماز وهابیها در پیچ خیابان,نیروی سواک با زنان چه کرد,هدایت اله لطفی,همجنس بازی آخوند با نوجوان نجف آبادی ,همسر اعظم طالقانی,واله دختر,وسایل شکنجه دوران شاه,وهابي تجاوز دوختن,وهابی تجاوز دوختن,وهابی دراراک,وهابی دوختن لب,وهابی لب دوختن دختران تجاوز,وهابی ها در اراک,وهابی های وارد ایران شده تجاوز دختران دوختن لب عکس,وکوس,ویدیو آخوندی که گفت امام زمان با یک دختر ازدواج کرده در زمان شاه,ویدیو تجاوز به دختر مصری,ویدیو دوختن لب ها وهابی,ویدیو زندان زنان,ویدیوی تجاوز در مصر,ى,يها ,کتاب هیچ کس جرات ندارد بگوید چرا,کتاب هیچ کس جرات ندارد ترجمه سعیدی,کدام ایه یس را باید در بالشت گذاشت,کشتن دخترتوسط وهابی دراراک,کلام که دختران دوست دارن,کلیپ تجاوز خرس به زن,که زندانی های را شکنجه می کردند بدون متن,ی در زندان رژیم شاه,یدالله سحابی,یدالله سحابی علامه طباطبایی زندان,یل,ینی در نجف اشرف,
 
نام و نام خانوادگی  
پست الکترونیک  
وب سایت